طراحی سایت


سایت ثابت (استاتیک)

همانطور که در مقاله ی تفاوت سایت پویا و ثابت اذعان داشتیم، وب سایت های ثابت قبل از فرآیند طراحی سایت مورد نظرشان در سرویس دهنده ها ایجاد و ذخیره شده اند یا در واقع از قبل این نوع از سایت ها ارائه داده می شوند و به عبارتی عناصر پویا را هم می توان در این نوع سایت ها به کار گرفت و حتی بالعکس عناصر ثابت را هم می توان در سایت پویا در نظر گرفت. به طور معمول این وب سایت ها در حافظه پنهان هستند که توسط CDN سرویس می شوند. این نوع از سایت ها توسط فرآیندهای (فایل) تولید می شوند که به همان شکل و به همان روش یا شیوه برای کاربران موردنظر به نمایش در خواهد آمد.

طراحی سایت

مزیت سایت ثابت (استاتیک)

انعطاف پذیری
در حقیقت می توان مزیت اصلی یک وب سایت ثابت (استاتیک) را انعطاف پذیر بودن آن در ارائه محتوا دانست. برای درک بهتر باید این موضوع را به این شکل مطرح کرد که هر صفحه در سایت های ثابت می تواند متغییر باشد و لزومی ندارد که طراح سایت یک طرح متناسب با انواع مختلفی از محتوای موجود در یک صفحه را ایجاد کند.
هزینه
هزینه ساخت این نوع از سایت بسیار کمتر از ساخت سایت پویا می باشد و دلیل آن هم این می باشد که نیازی نیست برای ایجاد محتوا و ارائه نمایش الزامی وجود ندارد که صفحات به پایگاه داده های مورد استفاده اتصال پیدا کنند و از این طریق محتوای خود را ببینند. البته این مصداق تا زمانی دارای اعتبار می باشد که ما نخواهیم از طریق پایگاه داده ها محتوای خود را تولید و نمایش دهیم.
بارگذاری بار
در این سو، از آنجایی که سایت های ثابت (استاتیک) از قبل رندر می شوند، بنابراین می توان گفت که زمان بارگذاری بسیار سریع می باشد و بارگذاری یا محتوا با سرعت بالایی انجام می پذیرد. لازم به ذکر می باشد این فرآین یا مصداق تا زمانی صدق می کند که ما در سایت خود کدنویسی جاوا اسکریپت پیچیده ای نداشته باشیم و یا تولید محتوا از طریق متصل شدن به پایگاه داده صورت نپذیرد که اگر در غیر این صورت باشد سرعت بالایی در بارگذری صفحات و یا محتوای آن نخواهیم دید.

معایب سایت ثابت (استاتیک)

سخت بودن بروزرسانی
به عبارتی تغییر سایت های ثابت (استاتیک) پس از ساخت سایت، به نوعی کاری دشوار و چالش برانگیز می باشد. این فرآیند تغییر به حدی چالش برانگیز می باشد که حتی تغییرات کوچک در محتوای سایت هم، شما را دچار چالش خواهد کرد. درواقع تا زمانی که با HTML و CSS کد سایت آشنایی نداشته باشید، این امکان وجود دارد که از سازنده اولیه سایت، درخواست تغییر در محتوای سایت را داشته باشید.
مقیاس دشوار
در حقیقت اضافه کردن محتوا به سایت های ثابت (استاتیک) در مقایسه با سایت های پویا (داینامیک) می تواند در مواردی هم دشوراتر باشد. برای درک بهتر باید این چنین مثالی را عنوان کرد که: فرض ما براین است که می خواهیم یک محصول جدید را به صفحه ی محصولات سایت اضافه کنیم برای این کار باید یک صفحه ی دیگر برای این کار ایجاد کنیم که این فرآیند زمانی طولانی تر را به خود اختصاص می دهد و حتی هزینه نگهداری مداوم را متحمل می شود.
هزینه های نگهداری
همانطور که در قسمت بالا اشاره شد باید، اضافه کردن محتوای جدید و یا ویرایش محتوای قدیمی باعث بوجود آمدن هزینه های بالایی خواهند شد، این نکته بدین معناست که با صرف شدن زمان و یا به عبارتی با گذشت زمان، نگهداری یک سایت ثابت (استاتیک) می تواند هزینه های نگهداری مداوم را متحمل شود.
در چه زمان هایی به یک سایت ثابت (استاتیک) نیاز داریم؟
در پاسخ باید اذعان داشت که موقعیت ها و اونواع مختلفی از سایت ها موجودیت واقعی دارند که این امکان وجود دارد که شاید به دنبال ساخت یک نوع از آن باشید و دانستن این که آیا به ساختاری ثابت (استاتیک) و یا پویا نیاز دارید بسیار گیج کننده می باشد چرا که به کسب و کار و هدف مختص خود، بستگی دارد.

جوانب مثبت و منفی سایت ثابت (استاتیک)

جوانب مثبت
سرعت: با توجه به عدم ارتباط با پایگاه داده برای تولید محتوا، از سرعت بالایی برخوردار می باشند.
ارزان: معمولا میزبانی این سایت نسبت به نوع دیگر سایت ارزان تر می باشد.
راه اندازی: راه اندازی و یا ساخت سایت ساکن (استاتیک) بسیار ساده تر از نوع دیگر خود (داینامیک) می باشد.
امنیت: در حقیقت چون به طور مستقیم با کاربران در ارتباط نیستند در معرض خطر کمتری قرار دارند.
ترافیک: بدلیل عدم ترافیک رجوع کنندگان باعث پایین آمدن احتمال خرابی می شود.
سئو سایت : معمولا به این دلیل که سرعت بالایی به دلیل ثابت بودن دارند محتوای این نوع سایت ها از نظز ردیابی بیشتر درمعرض دسترس قرار دارند و براحتی قابل ردیابی می باشند و به همین دلیل از سئو بالایی هم برخوردارند.

جوانب منفی

بدون CMS: بروز رسانی های یک سایت ثابت (استاتیک) به شکل معمول یک توسعه دهنده را درگیر ایجاد تغییرات می کند. با ظهور CMS دیگر این فرآیند درگیری خاصی برای چنین چالشی نخواهد داشت.
بدون محتوا در زمان واقعی: از آنجایی که این نوع از سایت به پایگاه داده ها متصل نمی باشد در واقع بروزرسانی محتواها را در زمان واقعی نمی توانند برای کاربر به نمایش در بیاورند.
عدم تعامل با کاربر: این نوع سایت براساس تعریف توانایی ارتباط با کاربران را ندارد.


طراحی سایت,بهینه سازی سایت به همراه طراحی وب سایت و طراحی پرتال تخصص شرکت طراحی نونگار است جهت اطلاع از تعرفه طراحی سایت با ما تماس بگیرید