در بخش قبلی آموزش سئو سایت در مورد گزینه هایی که در قسمت راست و چپ گوگل وبمستر تولز قرار دارد صحبت کردیم. در ادامه معرفی سرچ کنسول بخش های مختلف این سایت بسیار مفید در آنالیز و طراحی سایت سایر گزینه هایی که در دسترس قرار می دهد را اشاره می کنیم.

آموزش سرچ کنسول Google Search Console 

سرچ ترافیک Search Traffic


گزینه سرچ ترافیک که یکی از تب های پر کاربرد می باشد و خود به چندین قسمت مختلف تقسیم شده است. سرچ آنالیتیک (Search Analytics) بخشی است که خود به تنهایی می تواند یک مقاله تخصصی را نیاز داشته باشد. در این تب می توانید امکاناتی نظیر تعداد نمایش سایت به کاربران را به صورت دقیق مشاهده کنید و نیز کلیک ها در بخش های مختلف سایت و رتبه هر کدام از صفحات خود را نیز ببینید. با توجه به این موارد اهمیت این بخش در طراحی وب سایت کاملاً مشخص است و می تواند اطلاعات کاملی را از سایت شما در اختیارتان بگذارد. بخش دیگری که در بهینه سازی سایت شما بسیار کاربردی است قسمت (Links To Your Site) می باشد که لیستی از تمامی لینک هایی که به سایت شما ارجاع شده است و سایت پیوند دهنده را مشاهده کنید و همچنین می توانید در قسمت اینترنال لینک شاکله لینک های داخلی خود را آنالیز نمایید، این موارد کمک خواهند کرد از پیوند شدن با سایت های اسپم جلوگیری نمایید.

آموزش سرچ کنسول Google Search Console 

بخش گوگل ایندکس Google Index


این تب نیز خود به چند زیر مجموعه تقسیم می شود و نقش مهمی در آنالیز و سئو سایت دارد. ایندکس استاتوس که نماینگر ایندکس شدن صفحات توسط گوگل می باشد و زمانی که بخواهید قالب سایت را عوض کنید و یا تغییری در صفحات سایت ایجاد کنید این گزینه برای شما بسیار کاربردی خواهد بود. گزینه دوم کانتنت کیوردس می باشد که برای نمایش کلمات کلیدی کاربرد دارد و در آن به ترتیب از مهم ترین کلمات سایت شما نمایش داده می شود و البته نکته ای که در این قسمت وجود دارد این است که گوگل حرف های اضافه را مورد آنالیز قرار نخواهد داد همچنین تب دیگری نیز وجود دارد که به نوعی شامل لیست سیاه طراحی سایت شما می باشد. این بخش به سایت های مسدود شده توسط شما مرتبط می باشد و در واقع همان بلک لیست شما بوده و سایت هایی کگه بلاک کرده اید را می توانید در آن مشاهده کنید.

نحوه استفاده از کنسول جستجوی گوگل

یک سرویس کاملا ضروری و مفید است که توسط گوگل به همه مدیران وب ارائه می شود تا به بهینه سازی سایت های خود برای جستجو کمک کند. اگرچه مطمئناً برای اینکه بتوانید توسط Google خزیده و نمایه شوید ، لازم نیست در Search Console وارد سیستم شوید ، اما قطعاً می تواند به بهینه سازی سایت و محتوای آن برای جستجو کمک کند. در این مقاله قصد داریم نگاهی دقیق و ریز به ریز به موارد و گزینه های موجود در این فرآیند بیاندازیم.

به چه گزارشاتی در کنسول جستجوی Google نگاه می کنید؟

به پیوند های سایت خود و آیا اصلاً به تنظیم پارامترهای URL خود فکر می کنید؟
تقریباً برای همه موارد می توانید از کنسول جستجوی Google استفاده کنید. Google که تقریباً یک دهه با نام Google Webmaster Tools شناخته می شد ، مجموعه ابزار خود را با نام Google Search Console در سال 2015 تغییر نام داد. با هر سال جدید ، Google ابزار ، تجزیه و تحلیل و داده های جدیدی برای ردیابی در کنسول جستجوی Google به ما داده است. نسخه جدید Search Console که در ژانویه 2019 اعلام شد ، اکنون رسما از نسخه بتا خارج شده است. بنابراین این بدان معنی است که زمان تجدید راهنمای کامل ما برای کنسول جستجوی Google فرا رسیده است. بیایید این حقیقت را بپذیریم که بین خطاهای AMP بیش از حد و ترس از به روزرسانی، الگوریتم Google وجود دارد. کنسول جستجوی Google بدون هیچ گونه اقدامی می تواند به سیستمی از کپی / چسباندن تبدیل شود.
آنچه درباره کنسول جستجوی Google در طی یک فرآیند آموزشی خواهید آموخت، در حقیقت سعی ما براین است تا در چندین مقاله به صورت پیوسته تمامی نکات و جزئیات مربوط به وب مستر یا به عبارتی تمامی تب ها و یا ابزارهای وب مستر را تشریح سازیم.
Overview
Performance
URL Inspection
Index
Enhancements
Security & Manual Actions
Legacy tools & reports
Links
قصد داریم تمامی این گزینه ها را به طور مفصل توضیح دهیم پس بدون هیچ پس و پیشی به سراغ اولین گزینه برویم:

Overview بررسی اجمالی

ا گزارش اجمالی در کنسول جستجوی Google چیست؟ گزارش مروری در کنسول جستجوی Google شامل سه گزارش اصلی است:
Performanceکارایی
Coverageپوشش
Enhancements پیشرفت ها
حال به تشریح اولین گزارش خواهیم پرداخت لذا قابل ذکر می باشد که اگر مطالب به حد نساب خود برسد مجبور خواهیم شد ادامه ی توضیحات را به مقاله ی دیگری موکول کنیم:

Performance کارایی

در GSC قدیمی ، گزارش Search Analytics خلاصه ای از 7 ، 28 یا 90 روز از تعداد دفعات نمایش وب سایت شما در نتایج جستجو را نشان می دهد اما امروزه انتخاب زمان آنالیز کامل بسته به خود مدیر دارد. در حقیقت بررسی می کند که چند نغر از وب سایت شما بازدید داشته اند. بررسی اجمالی عملکرد ، نمودار تعداد سرعت جمع شده برای وب سایت را نشان می دهد که بر اساس صفحاتی است که بازدیدکنندگانی که از Google Toolbar با ویژگی PageRank فعال شده اند بیشتر به آنها دسترسی پیدا می کنند. به عنوان مثال ، اگر سایت شما در آلمان باشد و همه کاربران شما در آلمان باشند ، نمودار زمان بارگذاری را در آلمان نشان می دهد. به همین ترتیب ، اگر کاربران شما بیشتر از اتصالات dial-up (باند پهن سریع) استفاده می کنند ، این امر در این اعداد نیز منعکس می شود. اگر فقط چند بازدید کننده سایت شما از Google Toolbar استفاده می کنند ، ممکن است توانایی نمایش این داده ها را Webmaster Tools نداشته باشد. یا به عبارتی گزارش عملکرد، معیارهای مهم در مورد عملکرد سایت شما را در نتایج جستجوی Google نشان می دهد: هر چند وقت یک بار ظاهر می شود، موقعیت متوسط در نتایج جستجو، نرخ کلیک و هر ویژگی خاص (مانند نتایج غنی) مرتبط با نتایج شما. از این اطلاعات می توانید برای بهبود عملکرد جستجوی سایت خود استفاده کنید ، به عنوان مثال: ببینید که چگونه ترافیک جستجوی شما با گذشت زمان تغییر می کند ، از کجا می آید و چه سوالاتی در جستجو به احتمال زیاد سایت شما را نشان می دهد. بیاموزید کدام یک از درخواست ها در تلفن های هوشمند ایجاد شده است و از این مورد برای بهبود هدف قرار دادن تلفن همراه خود استفاده کنید. ببینید کدام صفحات بالاترین و پایین ترین میزان کلیک را از نتایج جستجوی Google دارند.

ارتباط با ما

  • دفتر ستارخان : ابتدای شادمهر، پلاک 425، ساختمان نونگار
  • تلفن تماس: 66 51 41 40 - 66 51 83 54
  • دفتر گیشا: بازار نصر , نبش کسروی , پلاک 2 , ساختمان نونگار
  • تلفن تماس : 88 26 89 90 - 88 26 62 00
  • فکس : 66 51 96 07
برای اطلاع از مشاوره اجرا برآورد هزینه تکنولوژی تولید فرم زیر را ارسال کنید