شبکه جهانی اینترنت برای عملکرد عالی خود نیازمند قوانین و پروتکل هایی ست. پروتکل ها تنها استانداردی برای قادر ساختن اتصالات ارتباطات و انتقالات در بستر اینترنت می باشد و اطلاح از عملکرد پروتکل ها در طراحی وب سایت و سئو آن امری ضروری تلقی می شود. در اینجا برخی از پرکاربردترین پروتکل ها در بستر وب سایت را معرفی خواهیم کرد.

HTTP

HTTP برگرفته شده از Hypertext Transfer Protocol  می باشد و استانداردی برای انتقال صفحات وب سایت و محتوای آن ها  می باشد. می بایست متوجه شده باشید که هنگامی که URL صفحه ای را وارد می کنید این عبارت "HTTP://". در مرورگر به نمایش گذاشته می شود و بدین معنی است که به مرورگر می گوید برای ادامه از پروتکل HTTP استفاده شود.بیشتر مرورگرها در حالت پیش فرض خود این پروتکل را قرار می دهند.


HTTPS

HTTPS برگرفته شده از Hypertext Transfer Protocol ولی به صورت امن می باشد به عبارت دیگر حالت امن پروتکل HTTP است.اغلب زمانی از این پروتکل استفاده می شود که می بایست اطلاعات حساس مانند رمز عبور و پسورد خود را به صفحه ای وارد کنید. زمانی که مرورگر شما به پروتکل HTTPS وصل می شود در واقع از SSL (Secure Sockets Layer) استفاده می کند. وب سایت هایی که این نیاز را دارند که از پروتکل HTTPS  استفاده کنند می بایست گواهی SSL  را بر روی سرور خود نصب نمایند که این امر اغلب توسط شخص ثالثی انجام می پذیرد. شما می توانید گواهی SSL را زمانی که مرورگر شما صفحه وب را با پروتکل HTTPS باز می کند چک نمایید. می توانید با نگاهی به کدهای منبع از صحت صفحه ای که بدان وصل شده اید مطمئن شوید.


FTP

FTP برگرفته شده از File Transfer Protocol می باشد. این پروتکل زمانی که شما نیاز دارید فایلی را در بستر وب سایت انتقال دهید بکار گرفته می شود. اغلب این پروتکل زمان طراحی وب سایت و برای به روز رسانی وب سایت استفاده می شود. پروتکل HTTP برای نمایش فایل های انتقالی بکار گرفته می شود و این زمانی ست که پروتکل FTP برای انتقال این فایل در بستر وب استفاده می شود. شما می توانید از این پروتکل برای انتقال فایل از سیستم خود به سیستم دور remote computer دیگری استفاده نمایید.

پروتکل ها استاندارهایی برای انجام ارتباطات و اننتقالات در بستر وب سایت می باشند.در طراحی وب سایت می بایست متناسب با نیاز سایت پروتکل ها را پیاده سازی کرد و امن سازی لازم برای اطمینان پذیری کاربران انجام پذیرد که این امنیت از لحاظی دیگر موجب تاثیر مثبت در سئو سایت می شود.

 

 

 

 

ارتباط با ما
  • دفتر ستارخان : ابتدای شادمهر، پلاک 425، ساختمان نونگار
  • تلفن تماس: 66 51 41 40 - 66 51 83 54
  • دفتر گیشا: بازار نصر , نبش کسروی , پلاک 2 , ساختمان نونگار
  • تلفن تماس : 88 26 89 90 - 88 26 62 00
  • فکس : 66 51 96 07
برای اطلاع از مشاوره اجرا برآورد هزینه تکنولوژی تولید فرم زیر را ارسال کنید