VBScript زبان اسکریپ نویسی مایکروسافت است و نیز زبان پیش فرض در ASP می باشد که در طراحی سایت اغلب وب سایت ها بکار گرفته می شود. و از پرکاربردترین زبان های طراحی وب سایت عنوان شده است. VBScript بر مبنای وب سرور استفاده می شود. در کد زیر تابع  response.write()خروجی تولید می کند.


<html>
<body>

<%response.write("This is my first VBScript")%>

</body>
</html>


VBScript زبان اسکریپ سرور می باشد و نبایست برای اسکریپ در سمت مرورگر استفاده شود و به همین دلیل که اسکریپ در سمت سرور اجرا می شود، شما نمی توانید کدها را در سمت مرورگر ببینید و تنها خروجی را می توانید در صفحه وب سایت مشاهده کنید. با بهره گیری از زبان VBScript می تواند رفتارها و عملکردهای جدیدی را در صفحات سایت خود به نمایش بگذارید که موجب جذب نظر کاربران خواهد شد و با افزایش تمایل کاربران در استفاده از سایت شما،تاثیر مثبت بر سئو وب سایت خود خواهید داشت.
متغیرها در زبان  VBScriptبیانگر مقدار و حالت می باشند و در نام گذاری آن قواعدی می بایست رعایت شود
•    با حرف اغاز شود
•    نمی تواند شامل نقطه باشد
•    نمی تواند بیش از 255 کاراکتر باشد.

تمامی متغیرها در زبان VBScript, از نوع variant می باشد و نمی تواند نوع دیگری را شامل شود. متغیرها را با عبارت  Dim می تواند بیان شود. برای مثال:
Dim x
Dim carname
اگر شما در تایپ نام متغیر carname دچار اشتباه شوید و نام carnime را تایپ نمایید، اسکریپ به طور اتوماتیک متغییر جدیدی به این نام ایجاد می نماید.به منظور جلوگیری از این عمل، شما قطعه کد Option Explicit را استفاده نمایید. این عبارت بیان می کند که شا تمامی متغیرهای خود را با Dim مشخص کرده اید.
Option Explicit
Dim carname
carname=some value

زمانی که شما متغیری را در روالی تعریف می نمایید تا زمانی که روال شما موجود باشد متغیر نیز وجود دارد به این نوع متغیر، "متغیر داخلی" گفته می شود و شما می توانید در روال های دیگر متغیری به همان نام ایجاد نمایید زیرا هر متغیر تنها در روالی که فراخوانی شده است قابل تشخیص است. آرایه ها به منظور نگه داری چندین متغیر استفاده می شوند. برای مثال آرایه زیر 3 عنصر دارد.
names(0)="Tove"
names(1)="Jani"
names(2)="Stale"
VBScript  دو نوع روال را شامل می شود:
زیر روال
تابع روالی سری از کدها هستند که در Sub و جمله End Sub  بسته شده است. زیر روال ها اجرا می شوند ولی خروجی را در قالب مقدار برنمی گردانند.
Sub mysub()
  response.write("I was written by a sub procedure")
End Sub
روال تابع VBScript
تابع روال سری از جملات هستند که در Function  و End Function بسته شده اند.قابلیت اجرا و قابلیت برگرداندن خروجی در قالب مقدار را دارند.
function myfunction()
  myfunction=Date()
end function
در زیر مثالی از فراوخوانی روال نمایش داده شده است:


Function myfunction(a,b)
myfunction=a+b
End Function

response.write(myfunction(5,9))


جملات شرطی زمانی استفاده می شوند که گزینه های انتخابی مختلف وجود داشته باشد.در زیر مثالی از جملات شرطی آورده شده است.


i=hour(time)
If i < 10 Then
response.write("Good morning!")
Else
response.write("Have a nice day!")
End If

 VBScript زبان اسکریپ نویسی در طراحی سایت می باشد که با استفاده ازین کدها می توانید رفتارها و عملکردهای متناسب را در طراحی وب سایت خود جای دهید. که ادامه این روند موجب تمایل کاربران در استفاده بیشتر از وب سایت شما و در نتیجه این عمل بهبود در سئو وب سایت شما خواهد شد.

 

 

 

 

ارتباط با ما
  • دفتر ستارخان : ابتدای شادمهر، پلاک 425، ساختمان نونگار
  • تلفن تماس: 66 51 41 40 - 66 51 83 54
  • دفتر گیشا: بازار نصر , نبش کسروی , پلاک 2 , ساختمان نونگار
  • تلفن تماس : 88 26 89 90 - 88 26 62 00
  • فکس : 66 51 96 07
برای اطلاع از مشاوره اجرا برآورد هزینه تکنولوژی تولید فرم زیر را ارسال کنید