در این فرصت طراحی وب سایت قصد آن را داریم که به مقایسه NGINX و APACHE بپردازیم. NGINX و APACHE که دو وب سرور قدرتمند و شناخته‌شده در دنیا هستند از برخی جهات شباهت‌هایی با یکدیگر دارند. هر دوی آنها Open Source بوده و اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند. nginx چیست ؟ NGINX و APACHE هر دو ماژولار و بسیار قوی هستند و می‌توان آنها را روی سیستم عامل لینوکس و انواع محیط‌ها اجرا کرد. از سوی دیگر برخی از ویژگی های آنها موجب می‌شود بتوان این دو را از نظر تفاوتهایشان با هم مقایسه کرد. برای مقایسه بین این دو وب سرور خوب است توضیحاتی را در رابطه با هر یک از آنها بیان کرده و سپس به تفاوت‌هایی که در بینشان وجود دارد اشاره کنیم. چنانچه تمایل دارید اطلاعات مفیدی را در رابطه با NGINX و APACHE و تفاوت‌هایشان به دست آورید کافیست با ادامه مطلب همراه ما باشید.

نحوه ی مقایسه ی وب سرورهای NGNIX و APACHE

معرفی APACHE (آپاچی)

APACHE وب سرور مخصوص پروتکل HTTP است که به صورت متن‌باز یا همان Open Source عرضه شده و از آن به منظور عملکرد بالا استفاده می‌شود. آپاچی با برخورداری از انواع ماژول و پلاگین این قابلیت را دارد که بتوان به کمک آن کارهای بسیاری را در حوزه وب به انجام رساند. این وب سرور با ویژگی‌های ارزشمندی که در خود جای داده‌ توانسته‌است به عنوان قدرتمندترین وب سرور در دنیا شناخته شود.

آپاچی به دلیل آن که می‌تواند چندین پلتفرم متفاوت را پشتیبانی کند از محبوبیت بسیار زیادی در میان مدیران سرور برخوردار است. این وب سرور دارای معماری ساده و انعطاف‌پذیری بوده و قادر است با تکنولوژی‌های گوناگون به آسانی هماهنگی پیدا کند.

معرفی NGINX (انجینکس)

هدف اصلی این وب سرور آن بوده‌است که سبک‌ترین وب سرور جهان را معرفی کند. زمانی که وب سرور آپاچی دچار اشکالاتی در رابطه با مدیریت منابع، نصب پکیج‌های بلااستفاده و پردازش کاربران فوق‌العاده زیاد شد، وب سرور انجینکس توانست با معرفی خود و مدیریت مشکلات پیش‌آمده به سرعت به رشد برسد. رشد انجینکس به حدی بود که حتی توانست محبوبیت بیشتری را نسبت به آپاچی از نظر بسیاری از افراد به خود اختصاص دهد.
لازم به ذکر است NGINX قادر نیست با قابلیت‌های فراوان و امکانات موجود در آپاچی رقابت کند ولی این وب سرور حقیقتا توانسته‌است موفقیت‌های بسیاری را در کار خود به دست آورد.

تفاوت بین NGINX و APACHE

زمانی که NGINX و APACHE را با هم مقایسه می کنیم پی می‌بریم که اصلی‌ترین تفاوت بین آنها نحوه مدیریت درخواست‌های کاربران است. هنگامی که APACHE انواع ماژول‌های Multiprocessing را جهت مدیریت درخواست کاربران و ترافیک وب به کار می‌برد NGINX با بهره ‌گیری از حداقل منابع قادر است بهترین خدمات پردازش موازی را به طور اختصاصی به کاربران خود ارائه کرده و تجربه‌ای عالی از سرعت وب را در دسترسشان قرار دهد.
در وب سرور APACHE یک Thread قادر است تنها با یک Connection فعالیت کند در حالی که در NGINX شاهد فعالیت همزمان یک Thread با چند Connection هستیم.

تفاوت بین NGINX و APACHE

نتیجه‌گیری

هنگام مقایسه NGINX و APACHE باید گفت APACHE وب سرور اختصاصی پروتکل HTTP به شمار می‌رود اما NGINX وب سروری است که بر روی High Performance یا همان عملکرد بالا و Reverse Proxy کار کرده‌است. نکته مهم در رابطه با NGINX و APACHE آن است که با وجود این که APACHE قوی‌ترین وب سرور دنیاست اما زمانی که بخواهیم سایت‌هایی با تعداد بسیار زیادی از بازدیدهای همزمان داشته باشیم به طور حتم NGINX انتخاب بهتری به شمار خواهد رفت.

ارتباط با ما

  • دفتر ستارخان : ابتدای شادمهر، پلاک 425، ساختمان نونگار
  • تلفن تماس: 66 51 41 40 - 66 51 83 54
  • دفتر گیشا: بازار نصر , نبش کسروی , پلاک 2 , ساختمان نونگار
  • تلفن تماس : 88 26 89 90 - 88 26 62 00
  • فکس : 66 51 96 07
برای اطلاع از مشاوره اجرا برآورد هزینه تکنولوژی تولید فرم زیر را ارسال کنید