طراحی سایت


همه چیز درباره سرور مجازی

سرور مجازی با نام مخفف VPS شناخته می شود. این سرور یک ماشین یا یک فضای مجازی توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی محسوب می شود که برای طراحی سایت کاربرد فراوانی دارد.
در واقع VPS بخشی از یک سرور است که توسط مدیران سرور ایجاد می شود و بسته به نوع آن سرور، قابلیت های اختصاصی و اشتراکی دارد.
یک وی پی اس، سیستم عامل مجزایی دارد که با استفاده از آن، دسترسی مشتریان یا مخاطبین خود را فراهم می کنید. به همین سبب این سرور می تواند هر نرم افزاری را در دل خود جای دهد. سرورهای مجازی در مقابل سرورهای فیزیکی قرار می گیرند و به نوعی به نسبت سایر سرورهای اختصاصی، ارزان تر نیز محسوب می شوند.
برخی با توجه به مجازی بودن سرورهای غیر فیزیکی، مدعی کارآیی کمتر این سرورها هستند که البته این ادعا تا بخش زیادی درست نیست. ما در این بخش قصد داریم به بررسی مفصل سرورهای مجازی و ویژگی های آن بپردازیم. همراه ما باشید.

طراحی سایت

سرور مجازی چیست؟

تعاریف گوناگونی در رابطه با سرورها وجود دارد. اما برای درک بهتر این تعاریف باید فیزیکی یا غیر فیزیکی، مجازی یا غیر مجازی بودن را در نظر داشت. همان طور که از نام سرور مجازی پیداست، این سرور یک گستره در پهنای غیر فیزیکی محسوب می شود.
به طور واضح هر ابر سرور دارای چندین سرور مجازی است. سرورهای اختصاصی به شکل ایده آل برای سازمان ها، شرکت ها و سایت ها در نظر گرفته می شوند که در واقع برای ارائه خدمات، به منابع بیشتری احتیاج دارند.
در توضیح عامیانه می توان سرورهای مجازی را حد فاصلی بین هاستینگ مشترک یا اشتراکی و سرور اختصاصی معرفی کرد. این تعاریف عامیانه در طراحی سایت و سئو سایت بسیار رایج هستند.
قابلیت تقسیم منابع در سرور های کامل یا مرجع سبب شده است تا هر سرور برای اهداف خاصی استفاده شود.
اغلب در شرایط یکسان برای دریافت خدمات از سرورها، قیمت سرور مجازی از سرور اختصاصی ارزان تر است.

بیشتر بخوانید

انواع سرور مجازی یا VPS

امروزه شرکت های بسیاری خدمات میزبانی برای سرورهای مجازی و همچنین سرورهای اختصاصی را ارائه می دهند. این خدمات علاوه بر سرور شامل خدمات اولیه طراحی سایت و پشتیبانی سئو سایت نیز می شود. از معتبر ترین و معروف ترین سرویس های خدمات در ایران می توان به server.ir اشاره کرد.
بر اساس دسته بندی شرکت های قدیمی و معتبر در حوزه سرور، انواع گوناگونی از سرورهای مجازی، ابری، اشتراکی، اختصاصی و غیره در اختیار استفاده کنندگان قرار دارد. در ایران خدمات سرور مجازی به طور معمول با دو نام self managed و unmanaged ارائه می شود.
به طور کلی مدیریت سرور مجازی با توجه به نام های ارائه شده، بر عهده کاربر یا مشتری است. با این تفاسیر هیچ گونه مسئولیتی برای مدیریت سرورهای خریداری شده در ایران به عهده شرکت ارائه دهنده نیست.
از دیگر انواع خدمات VPS باید به هاستینگ یا میزبانی نامحدود اشاره کرد. در دنیا سرورهای هاستینگ مرتبط با سرور مجازی، خدمات خاص مرتبط با پهنای باند را ارائه می دهند. به این صورت که کاربر می تواند با توجه به یک سقف یا حتی به طور نامحدود، اطلاعات مدنظر خود را نگه داری و انتقال دهد.

طراحی سایت

نحوه ساخت سرور مجازی

برای ایجاد سرورهای مجازی نیاز به یک مدیر سرور است. مدیر سرور با جمع آوری یک سرور اختصاصی مورد نیاز یا Dedicated Server و به وسیله نصب مجازی ساز می تواند سرورهای اصلی را به قسمت های کوچک تری تقسیم کند.
مجازی سازهای تحت سرور Xen، Kvm و Vmware ESXI نام دارند که بر اساس نیاز هر مشتری یا کاربر، منابع اختصاصی آن ها را به طور مجزا طراحی می کنند.
سیستم ها یا نرم افزارهای مجازی ساز، با توجه به تعداد امکانات مجاز و قابل استفاده در CPU و سایر اجزا از جمله RAM و هارد، می توانند خدمات اختصاصی یا اشتراکی را در سرور مجازی ارائه دهند.

تشابه سرورهای مجازی با غیر مجازی

برای درک بهتر موضوع سرورها در طراحی سایت می توان به یک سیستم که RAM، CPU و HARD DISC اختصاصی دارد، اشاره کرد. در این سرور می توانید سیستم عامل دلخواهی مانند لینوکس یا ویندوز را نصب کنید. بدون شک با دسترسی داشتن به root یا administrator شما به عنوان یک کاربر امکان استفاده از سرور شخصی خود را دارید.
استفاده از سرور مجازی به نوعی هم برای خریدار و هم برای میزبان مزایای مالی دارد. زیرا با ساخت چنین گستره ای، هر دو موظف به پرداخت مبالغ زیادی نیستند. در ادامه به بررسی سایر مزایا در قالب کاربری سرورهای مجازی خواهیم پرداخت.

طراحی سایت

کاربرد سرور مجازی

در سرورهای مجازی، منبع های فیزیکی شامل CPU و RAM به طور کاملا اختصاصی در اختیار کاربر و اطلاعات آن قرار دارد. هر سرور مجازی می تواند یک سیستم عامل مستقل داشته باشد.
امکان تقسیم بندی و جداسازی منابع سرورها و تبدیل هرکدام به سرورهای مجازی در گذشته وجود داشت که امروزه با گسترش فناوری و امکان نصب روی کامپیوتر شخصی، به طور واضح مزایای تقسیم بندی نمایان است.
جالب است بدانید کاربرد ایجاد بستر مجازی در سرورها، در بیشترین مورد مرتبط به کاهش هزینه و نگهداری آسان منابع اختصاصی است.

دلایلی برای استفاده از سرور مجازی به جای هاست با توجه به کاربرد

امروزه VPS برای اکثر امور بزرگ و کوچک در بستر جهان وب قابل استفاده است. زیرا:
• منابع VPS به طور کامل اختصاصی است
• قابلیت نصب هر گونه سیستم عامل در VPS وجود دارد
• امکان راه اندازی میزبانی برای وب موجود است
• امکان ارتقای منابع سرور هر زمان که لازم باشد، وجود دارد
• امنیت بالا در مقایسه با هاست اشتراکی در VPS وجود دارد
• پهنای باند وسیع در مقایسه با هاست اشتراکی، در سرور مجازی قابل دسترسی است
• امکان دسترسی برای مشتری از طریق گزینه های admin و root وجود دارد.
باید بدانید که کاربرد یا مزایای سرورهای مجازی تنها به موارد بالا محدود نمی شود. در دل دلایل بالا، جزییاتی وجود داردکه با توجه به حرفه ای یا آماتور بودن کاربر، حائز اهمیت است. برخی از تفاوت های افراد حرفه ای یا آماتور را می توان در بحث شناخت سئو سایت ها جستجو کرد.

سرور مجازی پر سرعت

به طور معمول سرورهای مجازی از یک یا چند سرور اختصاصی ساخته می شوند. در حالت معمول، در واقع چندین سرور مجازی از یک سرور اختصاصی گرفته می شوند.
سیستم مجازی ساز طبق عملکرد مختص به نوع خود، تقسیم بندی هایی در سرور اختصاصی یا اصلی ایجاد می کند. امکاناتی چون سرویس های Public و Local از جمله ویژگی های عمومی و محلی مرتبط به سرورهای ارائه دهنده خدمات است. برای استفاده از سرورهای مجازی پر سرعت، باید از یک IP مخصوص استفاده شود. با این کار، نصب و حضور در شبکه پرسرعت فراهم می شود.

بایدها و نبایدهای استفاده از سرور مجازی در طراحی سایت

سطوح خدمات میزبانی در وب در رابطه با سرور مجازی، بین خدمات سرور اختصاصی و خدمات هاست اشتراکی است.
باید بدانید در صورتی که هاست اشتراکی نیازهای شما را پاسخ ندهد و نیاز به سرور دیگری پیدا کنید، هزینه شما بسیار بیشتر از ارتقای شرایط استفاده از سرور مجازی یا VPS است.
اگر قصد طراحی سایت بر اساس روش راه اندازی سایت های ورد پرس را دارید یا در مراحل اولیه ورود به جهان وب و دنیای مجازی هستید، نیازی نیست پولی برای سرور مجازی پرداخت کنید. هاست های اشتراکی، پاسخگوی نیاز اکثر مبتدیان و تازه کاران هستند.
شاید تنها مورد عدم استفاده یا نخریدن سرور مجازی را باید مختص به تازه واردها دانست. البته که این موضوع در قالب یک نباید برای استفاده، قابل توجیه نیست. زیرا بیشتر یک توصیه برای شخص مبتدی محسوب می شود. همانطور که به اکثر افراد توصیه می شود ابتدا مفاهیم پایه را بیاموزند و بعد به دنبال بررسی سئو سایت بروند.
در صورتی که سرورهای اشتراکی پاسخگوی نیاز تازه واردها به دنیای وب نباشند، آن ها می توانند از یک سرور مجازی استفاده کنند.
یک نباید دیگر در رابطه با استفاده از سرور مجازی وجود دارد که موضوع مصرف پهنای باند بسیار بالا را شامل می شود. البته باید در نظر داشت که مصرف پهنای باند با توجه به امکانات سرور اصلی قابل بررسی است. در برخی موارد استفاده از سرورها پیشنهاد می شود که از سرورهای اختصاصی چه در نوع هاست و چه در نوع مجازی استفاده شود.

دو دلیل اصلی برای استفاده از VPS

دو دلیل عمده و اصلی برای بهره گیری از VPS به منظور طراحی سایت وجود دارد:
1. میزان مصرف منابع سایت و منابع نرم افزاری در سرور مجازی فراتر از سایر سرورها محسوب می شود. این دلیل به ویژگی هایی مانند افزایش میزان بازدید و پیچیدگی پردازش مرتبط است.
2. امکان دسترسی به ویژگی های نصب و پشتیبانی از اکثر زبان های برنامه نویسی و استفاده از پورت های خاص درVPS وجود دارد. چنین ویژگی هایی به همراه دسترسی به کنسول و موارد دیگر در سرور اشتراکی یا هاست ، ممنوع محسوب می شود.

بیشتر بخوانید

و در آخر..

سرور مجازی که با نام اختصاری VPS شناخته می شود، یک بستر قدرتمند در فضای وب و اینترنت است. این سرور در کنار هاست ها، امکاناتی را برای کاربران از جمله طراحی سایت فراهم می کند. سرورها با بستر مجازی در واقع بستر هایی هستند که از طریق تقسیم بندی یک فضا یا سرور اصلی تشکیل می شوند. در برخی موارد این سرورها کاملا اختصاصی هستند.
با ارتقای جهان تکنولوژی و حرکت بشریت به سوی استفاده های آسان، امروزه سرورهای مجازی برای اهداف شخصی، سازمانی، شرکتی و غیره استفاده می شوند.
از مهم ترین مزیت های سرور مجازی می توان به ارزان بودن اشاره کرد. این سرور ها به نسبت هاست، هم از نظر کاربری و هم از نظر ارتقا، به صرفه تر هستند. برای دستیابی به سرور مجازی، کافی است به مراکز مطرح و مجاز مراجعه شود. این سرورها امروزه در ایران نیز با امکانات بسیار ویژه ای قابل تهیه هستند.


طراحی سایت,بهینه سازی سایت به همراه طراحی وب سایت و طراحی پرتال تخصص شرکت طراحی نونگار است جهت اطلاع از تعرفه طراحی سایت با ما تماس بگیرید