استارلینک(Starlink) یک پروژه اینترنتی ماهواره‌ای است که توسط SpaceX مدیریت میشود و دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای را به اکثر نقاط سیاره فراهم میکند. یک سیستم ماهواره‌ای به جای استفاده از فناوری کابل، مانند فیبر نوری برای انتقال داده‌های اینترنتی، از سیگنال‌های رادیویی از طریق خلاء فضا استفاده میکند. استارلینک متشکل از هزاران ماهواره است که در فاصله 550 کیلومتری از سطح زمین به دور زمین میچرخند. هدف آن ارائه اتصال به اینترنت پرسرعت برای افرادی است که در مناطق دور افتاده زندگی میکنند.

اینترنت ماهواره‌ای ایران

امروزه استفاده از اینترنت در دنیا امری اجتناب ناپذیر است و هر شرکتی در تلاش است تا بهترین تجربه اینترنتی را ارائه دهد. در این میان یکی از نام هایی که بیشتر در اینترنت شنیده می شود، استارلینک است. احتمالاً با ایده استارلینک آشنا هستید به این صورت که با استفاده از این نوع اینترنت هیچ محدودیتی برای اتصال به اینترنت وجود نخواهد داشت. استارلینک بر روی یک فناوری خدمات اینترنت ماهواره‌ای کار میکند. در مورد اینترنت اشیا بیشتر بدانید.

اینترنت ماهواره‌ای ایران

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک آیا در ایران هم قابل استفاده است؟

علاوه بر مجوز، خرید تجهیزات لازم برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک بار زیادی بر دوش کاربران میگذارد و البته باید هزینه‌های خود سرویس را نیز در نظر گرفت. بنابراین انتظار نمی‌رود کاربران ایرانی حداقل در آینده نزدیک به خدمات استارلینک دسترسی داشته باشند. در حال حاضر اینترنت ماهواره‌ای در ایران موجود نیست و باید مدت زیادی منتظر گسترش جهانی استارلینک باشیم. اگر این اینترنت در دسترس باشد باید حدود 500 دلار برای تجهیزات آن بپردازید.

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک چگونه کار می‌کند؟

استارلینک یک بخش شش ساله در SpaceX، یک تولید کننده هوافضا و شرکت حمل و نقل فضایی است. این کشور سه سال را صرف پرتاب بیش از 1000 ماهواره به مدار کرده است و اخیراً 885.5 میلیون دلار کمک مالی از کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده کسب کرده است. Starlink استارلینک مدتهاست که قول داده است که دسترسی به اینترنت را برای تمام نقاط جهان فراهم کند. تا زمانی که ایلان ماسک ایده جسورانه‌ای نداشت، هیچ شرکتی قادر به پیاده سازی این سیستم نبود. ایلان ماسک پروژه Starlink را آزمایش کرد که بر اساس آن هزاران ماهواره در جو زمین قرار خواهند گرفت.

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک چگونه کار می‌کند

چگونه از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک استفاده کنیم؟

دسترسی به اینترنت در این سرویس از طریق ماهواره‌ای انجام میشود که به نزدیکترین ایستگاه پایه که اینترنت را ارائه میدهد متصل میشود. این ایستگاه‌ها در بسیاری از کشورها قرار دارند و تعداد آنها به سرعت در حال افزایش است. کاربران برای برقراری ارتباط باید دیش ماهواره‌ای مخصوص این شرکت را در محل مورد نظر برای دریافت سیگنال و انتقال اینترنت به روتر قرار دهند. دلایل کاهش حجم اینترنت را بررسی کنید.

اینترنت ماهواره‌ای ایلان ماسک

ایلان ماسک گفته است که برای ارائه خدمات استارلینک به معافیت از تحریم‌ها نیاز دارد، اما این مشکل برای دسترسی کاربران به اینترنت از طریق ماهواره کافی نخواهد بود. اینترنت ماهواره‌ای مفهوم جدیدی در دنیای فناوری نیست. اما در گذشته به دلیل سرعت پایین اینترنت ماهواره‌ای این نوع اینترنت مورد توجه قرار نمیگرفت و تنها برای مکان‌ها و مناطق دورافتاده خاصی در آمریکا مورد استفاده قرار میگرفت. اما در حال حاضر، به لطف پیشرفت‌های تکنولوژی و فناوری جدید مورد استفاده در ماهواره‌ها، این نوع اینترنت میتواند حتی سریعتر از فیبر نوری باشد.

اینترنت ماهواره‌ای رایگان با موبایل

به کمک سیمکارت دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای امکان‌پذیر نیست. این امر با کمک یک روتر ماهواره‎ای امکان پذیر است. SpaceX مشغول گسترش سرویس استارلینک خود به تمام نقاط جهان است. ماسک قول داده است که به دنبال معافیت‌هایی از تحریم‌هایی باشد که این شرکت را از ارائه اینترنت به مکان‌هایی مانند ایران باز میدارد. در همین حال، SpaceX با T-Mobile شریک شد T-Mobile با استفاده از طیف میانی باند موجود خود، قصد دارد تلفن‌های همراه را برای اتصال به ماهواره های Starlink فعال کند و مناطق دورافتاده را بدون سرویس تلفن همراه پوشش دهد.

پس از راه اندازی این سرویس، ماهواره‌های نسل دوم استارلینک میتوانند مستقیماً روی تلفن‌های همراه پخش کنند. بسیاری از کاربران در ایران در تلاش برای فعال سازی اینترنت ماهواره ای استارلینک هستند. در گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی افراد سودجو با ارائه برنامه‌های مختلف تحت عنوان فعال سازی استارلینک اقدام به انتشار بدافزارهای مختلف میکنند. به شما توصیه میکنیم از نصب نرم افزار و برنامه‌ای تحت عنوان اینترنت استارلینک خودداری کنید. دسترسی به اینترنت Starlink به تجهیزات سخت افزاری و همچنین پایگاه زمینی نیاز دارد و نمیتوان آن را به سادگی با نصب یک برنامه روی گوشی متصل کرد.

اینترنت ماهواره‌ای رایگان با موبایل

ثبت نام استارلینک

خدمات استارلینک به لطف مجموعه بزرگ ماهواره‌هایش به طور قابل توجهی گسترش یافته است. این شرکت در حال حاضر بیش از 3000 ماهواره در مدار دارد. در 18 سپتامبر 2022، اسپیس ایکس 54 ماهواره دیگر را به فضا پرتاب کرد. در سپتامبر 2022، Starlink در مالتا در دسترس قرار گرفت و این سرویس را از نظر فنی در 40 کشور در دسترس قرار داد. این بهترین پوشش موجود در ایالات متحده، مکزیک، کانادا، اروپا، استرالیا و نیوزلند را ارائه میدهد.

سخن پایانی

از زمان اعلام احتمال راه‌اندازی اینترنت استارلینک در کشورمان، شاهد انتشار برنامه‌های زیادی بر روی پیام‌رسان‌ها بوده‌ایم که مدعی ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک هستند. اما همانطور که گفتیم در حال حاضر امکان دسترسی به استارلینک در کشور ما وجود ندارد و این اپلیکیشن‌ها در واقع بدافزار هستند.

ارتباط با ما
  • دفتر ستارخان : ابتدای شادمهر، پلاک 425، ساختمان نونگار
  • تلفن تماس: 66 51 41 40 - 66 51 83 54
  • دفتر گیشا: بازار نصر , نبش کسروی , پلاک 2 , ساختمان نونگار
  • تلفن تماس : 88 26 89 90 - 88 26 62 00
  • فکس : 66 51 96 07
برای اطلاع از مشاوره اجرا برآورد هزینه تکنولوژی تولید فرم زیر را ارسال کنید