برای موفقیت در سئو، باید درک درستی از نحوه تعامل و واکنش کاربران با وب سایت هایی که مدیریت می کنیم داشته باشیم. یکی از راه هایی که می توانیم این کار را انجام دهیم اجرای آزمایش هایی است که به ما نشان می دهد کاربران از سایت های ما چه می خواهند و چگونه به محتوای صفحات ما واکنش نشان می دهند.

تست وب‌سایت به ما امکان می‌دهد با مقایسه یک صفحه کنترل با یک گروه آزمایشی، روش‌هایی را برای افزایش نرخ تبدیل و UX آزمایش کنیم تا تأثیر عملکرد را بر اساس تغییرات ایجاد شده تجزیه و تحلیل کنیم. بهینه سازی سایت همان چیزی است که موتورهای جستجو را متقاعد می‌سازد چون میخواهد بازدیدکنندگان را به سمت سایت‌هایی ببرد که تجربه‌ی مثبتی را داشته باشند. قبل از اینکه به جزئیات بایدها و نبایدهای تست وب‌سایت بپردازیم، اجازه دهید نگاهی دقیق تر به تست A/B و تست چند متغیره و تفاوت های کلیدی بین آنها بیندازیم.

تست A/B چیست؟

تست A/B به عنوان تست دو‌بخشی یا تست تقسیم شناخته می‌شود که شامل تغییر یک یا چند عنصر از صفحه و مقایسه نحوه عملکرد صفحه اصلی و نوع صفحه آزمایشی که ایجاد شده است را به کاربر نمایش می‌دهد. صفحه اصلی شما نوع A و نسخه صفحه آزمایشی شما نوع B خواهد بود. این معمولاً یک آزمایش ساده است که عملکرد هر دو صفحه را مقایسه می‌کند و به شما می‌گوید کدام یک با نرخ بالاتری تبدیل شده است و تعداد بازدید بیشتری داشته است.

تست a/b چه تاثیری بر سئو و افزایش فروش دارد؟

تست A/B چگونه انجام می شود؟

برای انجام تست A/B، یک صفحه از وب‌سایتتان را انتخاب کرده و نسخه اصلاح شده دوم آن را ایجاد می‌کنید. این ویرایش می تواند به سادگی یک تغییر آرایشی مانند تنظیم رنگ یا گنجاندن محتوای ویدیویی باشد. یا، می‌تواند مستلزم یک بازنگری کامل سایت باشد.

نیمی از ترافیک شما در صفحه اصلی «کنترل» و نیمی دیگر با نوع «تست» نمایش داده می شود. تجزیه و تحلیل داده‌ها برای ارزیابی تعامل هر دو گروه با دو صفحه استفاده می‌شود و تجربه آنها ثبت می‌شود. بر اساس این آمار، می‌توان دریافت که آیا این تغییرات تأثیر مثبت یا منفی بر تجربه و تعامل کاربر داشته است.

چه کسی به تست A/B نیاز دارد؟

برای اکثر وب‌سایت‌ها و به ویژه برای برنامه‌های تلفن همراه، تست A/B یک فرآیند آزمایش مداوم است. کسب‌وکارهایی مانند تجارت الکترونیک که برای جذب ترافیک به شدت به ارائه UI/UX پیشرفته متکی هستند، باید دائماً صفحات خود را آزمایش و به‌روز کنند. UI و UX چیست؟

ازچه چیزی می توانیم تست A/B بگیریم؟

در حالت ایده‌آل، هر محتوایی که در یک صفحه وب یا برنامه تجاری است، می‌تواند آزمایش A/B شود، از جمله موارد زیر:

1. سرفصل ها و عناوین فرعی

عنوان جذاب یکی از اولین چیزهایی است که کاربر در یک صفحه وب یا برنامه می‌خواند. مطمئن شوید که عنوان کوتاه و واضح باشد. ایده خوبی است که A/B اندازه‌ها، سبک‌ها و رنگ‌های مختلف فونت را آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی بهتر عمل می‌کند. گاهی اوقات، عناصر سبکی ما را تحت تأثیر قرار می دهند و مشاغل از فونت‌هایی استفاده می‌کنند که خواندن آنها سخت است و منجر به این می‌شوند که کاربران خود را از دست بدهند.

2. بدنه محتوای صفحه وب

بدنه محتوای صفحه وب شما باید واضح و مختصر باشد و با عنوان صفحه مرتبط باشد. هدف آن باید پاسخ گویی مختصر به سوالات کانونی باشد. آزمایش A/B در اینجا می‌تواند نشان دهد که آیا محتوای شما صدای مناسبی برای طنین‌اندازی با کاربران و تشویق به تبدیل دارد یا خیر. قالب بندی محتوای خود در عنوان های فرعی نیز خوانایی را بهبود می بخشد. پاسخ متمرکز به یک سوال همچنین می تواند به شما کمک کند تا به جایگاه ارزشمند یک قطعه برجسته دست یابید و رتبه بندی SERP شما را بیشتر افزایش دهد.

3. دکمه های CTA و محل قرارگیری

80 درصد از کسب‌وکارها از تست A/B در رابطه با دکمه‌های Call to Action (CTA) خود استفاده می‌کنند.

ازچه چیزی می توانیم تست A/B بگیریم؟

نحوه اجرای تست تقسیم A/B

اصول اجرای تست تقسیم A/B ساده است:

1. صفحات تحقیقی که باید آزمایش شوند:

تحقیقات کاملی را برای شناسایی قسمت‌هایی که ابتدا باید بهینه شوند، انجام دهید. از تجزیه و تحلیل داده‌ها برای شناسایی صفحاتی با نرخ افت بالا استفاده کنید. اینجاست که کار شما شروع می شود.

2. یک هدف تعیین کنید:

یک هدف یا نتیجه مشخص برای فرآیند تست تعیین کنید. به عنوان مثال می توان به افزایش ثبت نام های ایمیلی اشاره کرد.

3. فرضیه ها را تشکیل دهید:

پس از تعیین هدف، فرضیه هایی در مورد اینکه چرا متغیر در روش تست A/B شما ممکن است نتایج بهتری برای بازگشت سرمایه شما ایجاد کند، تشکیل دهید. روش را بر اساس تاثیر و سهولت اجرا اولویت بندی کنید.

4. ایجاد تغییرات:

این می تواند تغییرات ساده ای مانند قرار دادن فونت و تصویر در وب سایت یا برنامه شما یا تغییرات ساختاری گسترده‌تر برای بهبود ناوبری باشد.

5. تست را اجرا کنید:

در این مرحله، هر بازدید کننده از وب سایت شما به طور تصادفی به صفحه کنترل یا نسخه هدایت می شود. تجربه کاربری آنها ردیابی و ثبت خواهد شد.

6. نتایج را در پایان تست A/B ارزیابی کنید:

تجزیه و تحلیل داده ها نشان می دهد که این دو نسخه چگونه عمل کرده اند و هر گونه تفاوت در عملکرد را علامت گذاری می کنند.

نحوه اجرای تست تقسیم A/B

نتیجه گیری:

تست تقسیم A/B نقش مهمی در تقویت استراتژی AMP و SEO شما دارد. چه یک تجارت الکترونیکی، چه B2B یا B2C باشید، باید به طور مداوم وب سایت ها و برنامه های تلفن همراه موجود خود را بررسی و به روز کنید تا بهترین UI و UX را ارائه دهید. با تست A/B می توانید استراتژی سئوی خود را ساده کنید و آن را بسیار فراتر ببرید.

ارتباط با ما
  • دفتر ستارخان : ابتدای شادمهر، پلاک 425، ساختمان نونگار
  • تلفن تماس: 66 51 41 40 - 66 51 83 54
  • دفتر گیشا: بازار نصر , نبش کسروی , پلاک 2 , ساختمان نونگار
  • تلفن تماس : 88 26 89 90 - 88 26 62 00
  • فکس : 66 51 96 07
  • کد پستی : 1456963143
برای اطلاع از مشاوره اجرا برآورد هزینه تکنولوژی تولید فرم زیر را ارسال کنید