وب اسمبلی (WebAssembly) نوع جدیدی از کد است که میتواند در مرورگرهای وب مدرن اجرا شود. زبان اسمبلی مانند سطح پایین با فرمت باینری فشرده است که با عملکرد تقریباً بومی اجرا می‌شود و زبان‌هایی مانند C/C++، C# و Rust را ارائه میدهد. همچنین برای اجرا در کنار جاوا اسکریپت طراحی شده است که به هر دو امکان میدهد با هم کار کنند. با استفاده از WebAssembly JavaScript API، میتوانید ماژول‌های وب اسمبلی را در یک برنامه جاوا اسکریپت بارگذاری کنید و عملکرد را بین این دو به اشتراک بگذارید. این به شما امکان می دهد از عملکرد و قدرت وب اسمبلی و بیان و انعطاف پذیری جاوا اسکریپت در همان برنامه‌ها استفاده کنید. وب اسمبلی سرعت(Speed)، قابل حمل بودن(Portability)، انعطاف‌پذیری(Flexibility) را به ارمغان می‌آورد.

آموزش وب اسمبلی

وب اسمبلی یک فناوری جدید است که کدهای سطح پایین و با کارایی بالا را قادر میسازد در مرورگرها اجرا شوند. میتوان از آن برای اجرای برنامه‌های بزرگ مبتنی بر C و C ++ مانند بازی‌ها، موتورهای فیزیک و حتی برنامه‌های دسکتاپ بر روی پلتفرم وب استفاده کرد.

آموزش وب اسمبلی

Webassembly آموزش

بیشتر افراد گفته‌اند که در آینده‌ای نزدیک این وب‌اسمبلی است که بیشتر وب را درگیر میکند. بر اساس تعریف وب‌سایت اصلی وب اسمبلی، WebAssembly (به اختصار Wasm) یک فرمت دستورالعمل باینری برای یک ماشین مجازی است. Wasm به عنوان یک هدف کامپایل قابل حمل برای زبان‌های برنامه نویسی طراحی شده است که امکان استقرار در وب را برای برنامه‌های کاربردی مشتری و سرور فراهم میکند. WebAssembly راهی برای اجرای کدهای نوشته شده به زبان‌های مختلف (معمولاً فریم ورک‌ها) در مرورگر با سرعتی نزدیک به سرعت اجرای بومی است. در واقع WebAssembly استانداردی برای تعریف قالب کد باینری است که میتواند در وب و مرورگر استفاده شود.

Run wasm in browser

WebAssembly در ابتدا به عنوان یک راه حل فناوری برای سرعت بخشیدن به اجرای کد در مرورگرهای وب اختراع شد. این جایگزینی کامل برای جاوا اسکریپت ارائه نمیکند، بلکه در کنار جاوا اسکریپت کار میکند. ایده این است که توابع جاوا اسکریپت میتوانند وظایف محاسباتی فشرده را به توابع WebAssembly منتقل کنند.

فرض کنید میخواهید یک اپلیکیشن جدید برای سیستم عامل خود نصب کنید و از آن استفاده کنید. چه کار میکنید؟ ابتدا باید فایل نصب را دریافت کنید، آن را دانلود کنید، نصب کنید و سپس میتوانید آن را اجرا کنید. حالا دنیایی را تصور کنید که در آن مرورگر خود را باز میکنید، آدرسی را وارد میکنید و پس از باز کردن صفحه، میتوانید به همین سادگی با برنامه خود کار کنید.

Run wasm in browser

در اینجا ذکر چند نکته ضروری است:

• نیازی به دانلود فایل های نصب نیست.
• بدون نیاز به نصب برنامه ها.
• نرم افزار کاملا کراس پلتفرم و قابل حمل است.
• نرم افزار کاملاً ایمن است و به دلیل پروتکل امنیتی مرورگر خود هیچ خطر امنیتی عمده ای ندارد.

وب اسمبلی در چه حوزه‌هایی به کاربران کمک میکند؟

این فهرست فهرستی نامرتب از برنامه‌ها یا محاسباتی است که Web Assembly می‌تواند به ما کمک کند:
• ابزارهای توسعه (کامپایلر، ویرایشگر)
• VPN
• برنامه‌های کاربردی سازمانی
• برنامه های موسیقی (استریم)
• VR و واقعیت افزوده
• نرم افزار ویرایش ویدئو و ویرایش فیلم
• بازی‌های رایانه‌ای در مرورگر
• برنامه‌های همتا به همتا (نرم افزار ویرایش یا بازی های مشارکتی)

وب اسمبلی در چه حوزه‌هایی به کاربران کمک میکند

اهمیت وب اسمبلی در طراحی سایت

وب اسمبلی نوع جدیدی از کد است که در مرورگرهای مدرن اجرا میشود. کدهای وب اسمبلی ویژگی‌های جدیدی را در اختیار طراح سایت قرار میدهند و عملکرد سایت را بسیار بهتر و سریعتر میکنند. وب اسمبلی برای نوشتن توسط یک برنامه نویس طراحی نشده است. بلکه طوری طراحی شده است که یک کامپایلر قدرتمند باشد و کدهای نوشته شده به زبان‌های مبدأ مانند C، C++، Rust و غیره را برای ساخت سایت ترجمه کند.

Wasm عملکرد سایت را بهینه میکند زیرا کد آن سبک است، بنابراین در مرورگرها سریعتر اجرا می شود و زمان کمتری برای بارگذاری میگیرد. این بدان معناست که طراح سایت می تواند صفحات پیچیده و دقیق‌تری را بدون نگرانی در مورد زمان بارگذاری صفحه و تاخیر کاربر طراحی کند. اما آیا جاوا اسکریپت ویژگی‌های مشابهی ندارد؟ بله، اما در همه موارد و در همه پروژه ها، جاوا اسکریپت سرعت و کارایی لازم را به خصوص برای کارهای بسیار سنگین ارائه نمی دهد. ماشین وب اسمبلی ایجاد شد تا به طراحان وب اجازه دهد از زبان‌های دیگر در طراحی وب استفاده کنند. Web Assembly کد نوشته شده در هر زبان سطح بالا را به کد باینری (کد اجرایی سطح پایین) تبدیل میکند. مرورگرها میتوانند کد باینری Wasm را درست مانند کد جاوا اسکریپت درک کرده و اجرا کنند.

نتیجه‌گیری

دانستن و درک نحوه عملکرد یک زبان اسمبلی قبل از کار با این زبان و کد بسیار مهم و ضروری است. یک زبان اسمبلی شامل قابلیت‌ها، ویژگی‌ها، استثناها و سایر ویژگی‌های مهم است. زبان اسمبلی یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های برنامه نویسی است که با وجود تغییرات فراوان در دنیای تکنولوژی هنوز در دنیای ما مورد استفاده قرار میگیرد. در برخی شرایط، زمانی که به سرعت عمل و بهینه سازی سایت کد نیاز دارید، اسمبلی زبانی است که می تواند راه‌حل را پیدا کند.

ارتباط با ما
  • دفتر ستارخان : ابتدای شادمهر، پلاک 425، ساختمان نونگار
  • تلفن تماس: 66 51 41 40 - 66 51 83 54
  • دفتر گیشا: بازار نصر , نبش کسروی , پلاک 2 , ساختمان نونگار
  • تلفن تماس : 88 26 89 90 - 88 26 62 00
  • فکس : 66 51 96 07
برای اطلاع از مشاوره اجرا برآورد هزینه تکنولوژی تولید فرم زیر را ارسال کنید