طراحی سایت


تفاوت سرور مجازی ایرانی و خارجی در چیست ؟

تفاوت سرور مجازی ایرانی و خارجی در چیست ؟ قبل از این که سرور مجازی ایران را با سرور مجازی خارجی مقایسه کنیم بهتر است مفاهیم ابتدایی لازم را برای شما توضیح دهیم سرور مجازی یا همان VPS یک سرور مجازی خصوصی است که قسمتی از یک سرور اختصاصی می باشد در واقع یک سرور اختصاصی با استفاده از روش های مجازی سازی و نرم افزارهای مختلفی مثل ESXI به قسمت های کوچکتر تقسیم می شود که هر قسمت یک سرور مجازی نامیده می شود به این ترتیب هر بخش از سرور اختصاصی به یک کار مجزا تخصیص داده می شود و بر پایه تنظیماتی که روی آن انجام می دهید مقدار معینی از منابع سرور مثل پردازنده یا حافظه اصلی یا فضای دیسک یا پهنای باند و غیره را در اختیار هر VPS قرار می دهد سرور مجازی ایران یعنی سرور مجازی که سرور اصلی آن در داخل کشور ایران قرار داشته باشد یعنی داخل ایران میزبانی می شود و از اینترنت ایران بهره می گیرد به صورت کلی سرورهای مجازی را می توان از نظر موقعیت قرارگیری جغرافیایی به دو نوع سرور مجازی ایران و سرور مجازی خارجی تقسیم کرد سرورهای اختصاصی ایران در دیتاسنتر ایرانی قرار دارند این دلیلی می شود که دسترسی کاربران داخل ایران به سرور مجازی راحت تر صورت گیرد.

تفاوت سرور مجازی ایرانی و خارجی

سرور چیست ؟

سرور در واقع کد و یا اصطلاحی است که در دنیای مجازی بسیار دارای اهمیت می باشد .سرور متصل کننده و یا در واقع انتقال دهنده و دریافت کننده، مورد جست و جوی مورد نظر شما در مرور گر در حال استفاده می باشد .هر کشور دارای چندین سرور می باشد .استفاده کنندگان از اینترنت در ایران از انواع سرور های خارجی و ایرانی می توانند برای متصل شدن به اینترنت بهره ببرند .

سرور های مجازی خارجی و ایرانی چگونه می باشند ؟

سرور های خارجی در واقع سرور های مجازی می باشند که مرکز اتصال آن ها در خارج از کشور در حال زندگی تان می باشد .کشور های خارجی متعددی می باشند که اینترنت و کار بران اینترنتی ایران را پشتیبانی می کنند . سرور های مجازی ایرانی ، در واقع سرور هایی می باشند که ، مرکز اتصال آن ها در داخل کشور قرار دارد . سرور های ایرانی ، کار بران اینترنتی ایرانی و چند کشور خارجی را پشتیبانی می کنند .به برخی از محتوا های اینترنتی در سرور های ایرانی قابلیت اتصال وجود ندارد .

مزایا و معایب سرور ایرانی و سرور خارجی

به علاوه این که دسترسی و سرویس دهی به کاربران سریع تر از سایت هایی است که سرورهای مجازی خارجی میزبانی آنها را برعهده دارند به دلیل سرعت بارگزاری بالای سایت ها در سرورهای مجازی ایرانی طبیعی است که بسیاری از سایت های دولتی و سایت های ارائه دهنده خدمات ایرانی تمایل داشته باشند که از vps ایران بهره ببرند برای مثال بسیاری از بانک ها دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی در این گروه قرار می گیرند در تعریف سرور مجازی ایران باید گفت که این سرور با توجه به نوع سیستم عامل استفاده شده در آن به دو دسته سرور مجازی ویندوز و لینوکس تقسیم بندی می شوند معمولا پلن ssd در بین سرورهای مجازی ایران بیشترین فروش را دارد خرید VPS ایران علاوه بر دسترسی سریع کاربران دسترسی فیزیکی به تمام داده های موجود در خود سرور را به راحتی امکان پذیر می کند همچنین با داشتن فایروال سخت افزاری بهینه می توان در مقابل حملات مقاومت کرد و حتی در صورت حمله گسترده از سمت خارج کاربران ایرانی همچنان قادر به استفاده از سرویس ها هستند علاوه بر این امنیت که امروزه اهمیت بالایی در نزد کاربران دارد با توجه به تحریم های انجام شده به صورت عالی در سرورهای مجازی ایران پیگیری می شود تا کاربران بدون مشکل و با خیال راحت به کسب و کار آنلاین خود بپردازند .
مهمترین قسمت در ذکر مزایای سرورهای ایرانی بحث هزینه است اگر هزینه برای شما مهم است سرور داخلی می تواند یک انتخاب بهینه باشد چرا که سرورهای خارج از ایران به وسیله ارزهای رایج خریداری می شوند و این امر دلیل افزایش هزینه سرور خارجی نسبت به هزینه سرورهای داخل ایران است یکی از مزیت های سرور مجازی نسبت به سرویس های اشتراکی دسترسی بالا و عملکرد بهینه آن است به علاوه در این سرورها مانند یک سرور اختصاصی می توان به تعداد دلخواه IP اختصاص داد علاوه بر این از دید کاربر هیچ تفاوتی در عملکرد و سطح دسترسی در سرور مجازی و سرور اختصاصی دیده نمی شود می توان گفت که سرورهای اختصاصی مجازی برای افرادی مناسب است که هزینه خریداری سرور اختصاصی برای آنها زیاد است به این صورت افراد از تمامی مزایای یک سرور اختصاصی بهره مند می شوند در حالی که هزینه کمتری می پردازند .
سرویس های مجازی ایرانی در طراحی سایت های فروشگاهی و سایت هایی که سرعت لود برای آنها با اهمیت است بسیار کاربرد دارد علاوه بر این سایت هایی که دانلود و آپلود بالایی دارند معمولا از سرورهای اختصاصی مجازی بهره می گیرند چرا که در این حالت تمام منابع CPU و RAM و پهنای باند و فضای دیسک در اختیار سایت قرار می گیرد سرورهای مجازی معمولا به صورت مدیریت نشده و خام در اختیار کاربران قرار می گیرد تا سیستم عامل مد نظر آنان بر روی سرور نصب شود سرورهای مجازی را بر اساس سیستم عامل یا مدل مجازی سازی یا تکنولوژی ها به دسته های زیر تقسیم می کنند :
• سرور مجازی لینوکس
• سرور مجازی ویندوز
• سرور مجازی اختصاصی
• سرور مجازی اشتراکی
• سرور مجازی ابری
باید بدانید که سرورهای خارج از ایران اینترنتی پایدارتر و ارتباط سریع تری را با سرویس دهندگان خاص مانند گوگل فراهم می کند این کار تاثیر بسیار زیادی در سئو و بهینه سازی سایت دارد علاوه بر این بارگزاری سریع سایت ها در خارج از ایران و نبود فیلتر مواردی است که لازم است هنگام خرید سرور به آن توجه کنید.

تفاوت های موجود در سرور های ایرانی و خارجی از جنبه های مختلف :

سرور ها متعلق به هر کجای جهان که باشند ، کارایی و کار بردی یکسان دارند و وظیفه همگی آن ها انتقال و در یافت سرچ مورد نظر به مرور گر در حال استفاده می باشد .سرور ها با همه شباهت و کارایی یکسانی که دارند ،تفاوت هایی هم با یک دیگر دارند که در ادامه مطالب به آن ها خواهیم پرداخت .

سرور مجازی

1. رتبه و کیفیت سرور

میزان پردازش و ارسال و زمانی که برای عملیات اینترنتی ، توسط سرور مورد نظر صرف می شود ،می تواند دلیلی بر برتری سرور در حال استفاده باشد .لازم به ذکر است سرعت و میزان صرف زمان توسط سرور های خارجی به مقایسه با سرور های کشور مان ایران ،بیشتر و بهتر می باشد .

2. سرعت اتصال به اینترنت و انتقال اطلاعات

البته لازم به ذکر است میزان سرعت اتصال سرور به اینترنت ،بستگی به عوامل خیلی تاثیر گذار دیگری نیز دارد . از جمله عوامل تاثیر گذار میزان فاصله ای است که کار بر مورد نظر به مرکز اتصال سرور خود دارد . قابل گفتن می باشد که اگر نیاز مند به سروری برای استفاده و اتصال سیستم های داخلی و ملی می باشید بهترین گزینه یک سرور ایرانی معتبر می باشد . اگر در این موقعیت از سرور های خارجی استفاده نمایید امکان فاش اطلاعات شما خواهد بود .اگر محل زندگی تان ایران است و بیشترین کار بران وب سایت شما ایرانی می باشند ، استفاده از یک سرور ایرانی بهترین انتخاب است . اگر وب سایت و صفحه اینترنتی که صاحب آن می باشید ، عمده کار بران آن را افراد و شرکت های خارجی تشکیل بدهند ، یک سرور معتبر خارجی بهترین گزینه می باشد . متصل شدن به سایت ها و افراد خارج از کشور تنها از راه اینترنت امکان دارد ، اگر اینترنت شما و یا سرور داخلی شما قطع گردد ، اتصال شما هم دچار اختلال می گردد .

3. قیمت و هزینه صرف شده

همانند گزینه های دیگر عواملی هم وجود دارد که بر روی قیمت سرور مورد نظر تان نیز تاثیر خواهد گذاشت .باید بدانید که قیمت صرف شده برای یک سرور خارجی از میزان هزینه پرداختی برای یک سرور داخلی بیشتر می باشد .این تفاوت قیمت تا حد زیادی بستگی به میزان تفاوت ارز و پول کشور سازنده سرور دارد .اگر شما به طور مداوم و هر چند وقت یک بار اقدام به پرداخت هزینه ،قابل پرداخت برای سرور تان می کنید ، نوسان و تغییر قیمت در هزینه قابل پرداخت تان تاثیر خواهد گذاشت . علاوه بر دلایل موجود دیگر ممکن است یک سرور ، مرتب به ویژگی ها و قابلیت های خود بیافزاید و خود را بروز نماید ،این مورد نیز بر روی هزینه قابل پرداخت تاثیر می گذارد .

4. موقعیت مکانی و محل قرار گیری

این ملاک دلیلی بر ، تفاوت قیمت سرور های ایرانی با خارجی است .با توجه به این ملاک نمی توان سروری را برتر دانست ، زیرا هر سرور چه ایرانی و چه خارجی ، مزایا و فواید خود را بدون توجه به دوری و نزدیکی ، در سرویس دهی دارد .هنگام جست و جوی شما برای یک سرور مناسب جهت استفاده ، اول از همه سرور های کشور محل زندگی تان به دلیل یکسان بودن آی پی سیستم شما و موقعیت مکانی سیستم و سرور ، پیشنهاد داده می شود . سرور هایی که با موقعیت مکانی شما هم خوانی دارند بهترین سرویس را به شما خواهند داد .اما از نظر داخلی بودن سرور ،سرعت اتصال سایت های خارجی مهمی چون گوگل و ... به وب سایت شما ، کند خواهد شد .اختلال در سرعت اتصال مرور گر های خارجی به سایت های داخلی ،ساخته شده توسط کار برانی که سرور های ایرانی استفاده می کنند ، از رتبه و امتیاز سایت خواهد کاست . این اشکال در ارتباط می تواند سایت را دچار مشکل نماید .مشکلات پیش آمده بر روی باز دید سایت و میزان کار بران سایت تان تاثیر بد و منفی خواهد گذاشت .

5. . پهنای باند سرور

پهنای باند سرورهای خارجی در مقایسه با سرور های ایرانی بسیار بیش تر ، بزرگ تر و قدرت مند تر می باشد .در صورتی که اداره کننده و یا کار بر سایت هایی با نیاز به پردازش و ارسال هستید بهترین گزینه استفاده از سرور های خارجی می باشد . سرور های خارجی با پهنا و وسعت بالای خودشان ، سرویس دهی بهتری ارائه می دهند و در هنگام ارتباطات در فواصل دور و به کار بران خارجی بسیار مفید واقع می شوند .

6. اختلال در اتصال

مشکل پیش آمده به تحریم های خارجی که بر علیه ایران گذاشته شده است مربوط می شود .به دلیل وجود تحریم ، امکان اتصال و برقراری ارتباط برخی از سایت ها از طریق سرور و آی پی ایرانی وجود ندارد .

7. انتخاب دلخواه

کاربران اینترنتی چه در داخل ایران باشند و یا چه در خارج از ایران و در حال زندگی در هر منطقه ای ، امکان استفاده از سرور دل خواه خود را دارند .یعنی برای مثال برای یک کار بر خارجی فرقی ندارد که بتواند از سرور ایرانی استفاده کند و یا یک سرور خارجی و بالعکس .درست است که از نظر کار بری و موقعیت جغرافیایی برای استفاده از سرور ها محدودیتی نصب نشده است ، اما هرسروری از قوانین مختص به آن ناحیه تبعیت می کند .سرور های ایرانی و خارجی هر کدام قوانینی را رعایت می کنند ،گر چه قوانین نصب شده برای سرور های خارجی بیش تر و محکم تر از سرور های ایرانی می باشد .

بیشتر بخوانید

طراحی سایت,بهینه سازی سایت به همراه طراحی وب سایت و طراحی پرتال تخصص شرکت طراحی نونگار است جهت اطلاع از تعرفه طراحی سایت با ما تماس بگیرید