یکی از ابزارهای سنجش سایت که نشان میدهد سایت در چه مرحله‌ ای است الکسا می باشد. این ابزار سنجش می‌تواند به شما اطلاعات دقیق از کلمات کلیدی، جایگاه شما در اینترنت و رقبای شما ارائه کند. امروزه خیلی از کسب و کارهای اینترنتی برای اینکه جایگاه خود را بدانند و کلمات کلیدی مناسب خود را پیدا کنند از الکسا استفاده می کنند. چرا که این ابزار می تواند به فرآیند مناسبی را برای بهبود و تعیین استراتژی آینده سایت شما باشد و یکی از برترین ابزارها در سنجش رتبه سایت معرفی شده است. همچنین آموزش کار با الکسا را توضیح داده ایم.

عملکرد الکسا

الکسا به صورت روزانه تمامی سایتهای سطح اینترنت را بررسی می‌کند و آنها را بر اساس محبوبیت رتبه‌ بندی می‌کند. هر چه این رتبه پایین‌ تر باشد محبوبیت سایت بیشتر خواهد بود و در صفحات بالاتر دیده می‌شود. محبوب ترین سایت رتبه یک را دارد که به گوگل اختصاص داده شده است. پس هرچه رتبه شما کمتر باشد محبوبیت شما بیشتر است. با فعالیت منظم در سایت و بهینه سازی مناسب و پشتیبانی محتوایی موثر می تواند از فاکتورهایی باشد که محبوبیت شما نزد الکسا را بیشتر کند. مورد دیگر ترافیک وب سایت می باشد. الکسا به ترافیک سایت نیز اهمیت ویژه می دهد. هرچه ترافیک سایت بیشتر باشد الکسا امتیاز بهتری به شما خواهد داد.
فرایند بررسی وب سایت ها نزد الکسا به صورت سه ماه انجام می‌شود و با تعاملی که شما بین همکاران و رقبای خود انجام میدهید، این امکان را برای بررسی الکسا ایجاد میکنید و با رسم نمودار شما می توانید جایگاه خود را در فعالیت های گذشته تشخیص دهید تا بتوانید برای آینده برنامه ریزی کنید.
یکی از ابزارهای کاربردی کارکرد الکسا ابزاری می باشد که شما می توانید در بالای مرورگر خود نصب کنید و فعالیت روزانه سایت خود را بررسی کنید. از بهترین امکاناتی که این ابزار به شما می دهد این است که ۵ رقیب اصلی شما را معرفی می کند و بعد از رد شدن از این رقبا ۵ رقیب دیگر به شما معرفی می شود به همین ترتیب شما می توانید به صورت کاربردی رقبای خود را تشخیص دهید.

عملکرد الکسا

فرایند بررسی الکسا

اما اینکه الکسا چگونه روند رشد شما را محاسبه می کند، بدین صورت است که به صورت روزانه تمامی کاربران واقعی سایت شما را محاسبه کرده و بر اساس تعداد گردش در صفحات شما می‌سنجد.

نکته:

اگر شما به عنوان مدیر سایت هر روز در سایت گردش کنید و مدام به سایت خود سر بزنید تنها یک کاربر محاسبه می شوید و الکسا عدد یک را برای ورودی ترافیک در نظر میگیرد. به طور کلی هر آدرس آی پی فقط یک عدد است و هر چه این آدرس آی پی ها بیشتر باشند ترافیک شما بیشتر در نظر گرفته میشود.

دقت رتبه دهی الکسا

چند نکته مهم در مورد الکسا این است که آیا الکسا دقت مناسبی دارد و می‌توان به این ابزار بسنده کرد؟
در جواب باید بگویم خیر!!!
این ابزار یک ابزار کلی است می‌تواند یک اطلاعات کلی از پیشرفت سایت شما بدهد. درصورتیکه با ابزار گوگل آنالیتیکس کار کرده باشید متوجه این موضوع خواهید شد که گوگل آنالیتیکس مستقیماً به دیتابیس گوگل وصل است و اطلاعات دقیق‌ تری نسبت به الکسا در اختیار کاربران قرار می دهد و میزان دقت بسیار بالایی نیز دارد.پس اگر می خواهید اطلاعات دقیق تری از وب سایت خود داشته باشید می توانید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. اما السکسا نیز برای مقایسه کلی می تواند ابزار بهتری باشد چرا که بالای مرورگر شما قرار دارد و می‌توانید لحظه ای آن را چک کنید.

رتبه دهی الکسا

آنالیز وبسایتهای رقیب با الکسا

یکی از جالب ترین امکانات وب سایت الکسا این است که رقبایی که هم صنف شما هستند را به شما معرفی می کند. به عنوان مثال:
اگر شما یک وب سایت فروش گوشی همراه داشته باشید رقبایی که در صنف شما هستند را به شما نشان داده میشوند و شما میتوانید با الگو گرفتن و استراتژی مناسب از این وبسایت ها جلو بزنید. برای این منظور می توانید وارد وب سایت الکسا شوید و پس از ثبت نام وبسایت خود را به عنوان بررسی به الکسا بدهید و تمامی اطلاعات لازم را از آن دریافت کنید. همچنین کلمات کلیدی مناسب که از نظر الکسا برای شما مناسب هستند به معرفی می شود و می توانید بر روی این کلمات بیشتر کار کنید تا در نتایج گوگل بهتر دیده شوید و البته الکسا نیز به شما امتیاز بیشتری بدهد.

دستکاری رنکینگ الکسا

موضوعی که برخی از کاربران از رنکینگ الکسا استفاده نمی‌کند و به آن اهمیت نمی دهند، این است که افزایش رتبه الکسا قابل دستکاری می باشد. اگر تخصص کدنویسی داشته باشید و از آرایه‌ های باز کردن صفحات اجباری برای کاربران و از ربات ها برای بازدیدهای فیک برای وب سایت خود استفاده کنید رتبه الکسای شما بهبود پیدا می‌کند. اما این فرایند می تواند در نهایت به سایت شما آسیب بزند و از نتایج گوگل خارج میشوید. همچنین الکسا به مرور زمان متوجه این موضوع می شود و شما را از نتایج خود خارج می‌کند.

ارتباط با ما

  • دفتر ستارخان : ابتدای شادمهر، پلاک 425، ساختمان نونگار
  • تلفن تماس: 66 51 41 40 - 66 51 83 54
  • دفتر گیشا: بازار نصر , نبش کسروی , پلاک 2 , ساختمان نونگار
  • تلفن تماس : 88 26 89 90 - 88 26 62 00
  • فکس : 66 51 96 07
  • کد پستی : 1456963143
برای اطلاع از مشاوره اجرا برآورد هزینه تکنولوژی تولید فرم زیر را ارسال کنید