طراحی سایت

افزایش رتبه الکسا در سال ۲۰۲۱

افزایش رتبه الکسا و راه‌های بهبود رتبه الکسا از مواردی است که وب مسترها به دنبال آن و به دنبال روش‌های بهبود آن هستند. یکی از مهم‌ترین تکنیک‌هایی که می تواند در بهبود رتبه‌ی الکسا مؤثر واقع شود، زمان‌بندی درست و دقت در ارسال منظم محتوای بلاگ است که از قضا یکی از محبوب ترین روش‌های بهبود رتبه الکسا نیز محسوب می‌شود.
بهبود رتبه الکسا برای سایت‌هایی که تازه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند یا پروسه طراحی سایت آنها به تازگی خاتمه یافته است، کار دشواری است. اغلب وب مسترها و سئوکاران حرفه‌ای فعالیت خود را از ابتدای طراحی سایت به گونه‌ای سروسامان می‌دهند که سایتشان رتبه الکسای خوبی دریافت کنند. با انجام این کار می‌توان سریع‌تر در مقایسه با سایت‌های رقیب رتبه الکسای سایت را بهبود بخشید. با مطالعه این مقاله می‌توانید با روش‌های مطمئن و اصولی برای بهبود رتبه الکسا سایت در سال ۲۰۲۱ آشنا شوید

افزایش رتبه الکسا

رتبه الکسا چیست؟

در تعریف رتبه الکسا می‌توان گفت که شاخصی است که نشان دهنده‌ی میزان شهرت و محبوبیت یک وب سایت و ارتباط آن با وب سایت‌های مشابه دیگر است. سایت الکسا به‌عنوان یک شرکت اطلاعاتی وب فعال است و به وب سایت‌های متفاوت طبق فاکتورهای مختلفی اعم از: ترافیک سایت، رتبه‌ای را اختصاص می‌دهد. طبق آمار، چنانچه میزان Rank یک سایت، یک میلیون باشد، کمتر پیش می‌آید که وب‌سایت الکسا داده‌ها و اطلاعات آن سایت را بررسی و آپدیت کند. اما در صورتی‌که رتبه وب سایت کمتر از یک میلیون باشد، الکسا در بازه‌های زمانی متفاوت اطلاعات آن وب سایت را آنالیز کرده و اگر وضعیت کلی وب سایت بهبود داشته باشد، رتبه الکسای وب سایت بهبود پیدا می‌کند.

عملکرد وب سایت الکسا (Alexa)

سایت الکسا از سال ۱۹۹۶ میلادی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرده است و داده‌های متنوعی که به رتبه‌بندی سایت‌ها مربوط می شود را، از طریق ابزاری به نام toolbar به دست می آورد. درواقع الکسا یک ابزار جهت بررسی میزان عملکرد دو سایت در مقایسه با یکدیگر است. سایت الکسا هر روز میزان بازدید کنندگان از سایت و بازدید از هر صفحه سایت طی ۳ ماه گذشته را طبق معیارهای خود تخمین می‌زند. درنتیجه وب سایتی که بالاترین میزان بازدید را در بین سایت‌های مشابه خود کسب کرده باشد در رتبه‌ی یک و سایتی که کمترین بازدید را داشته باشد، رتبه الکسای آن ۳۰ میلیون خواهد بود. چنانچه در فاصله ۳ ماه وب سایت هیچ بازدید کننده‌ای نداشته باشد، رتبه الکسا به آن اختصاص داده نمی‌شود.

آیا رتبه الکسا در وضعیت سئو سایت تأثیر دارد؟

تمام فعالیت‌هایی که در سایت انجام می‌گیرد همانند: سئو داخلی و سئو خارجی، به‌منظور بهبود وضعیت سئو سایت می‌باشد. زمانی که تکنیک‌های سئو را انجام می‌دهید چنانچه به رتبه الکسای سایت بیشتر توجه کنید، متوجه می‌شوید که رتبه الکسا سایت هم بهبود پیدا کرده است و این به معنای این است که کارتان را درست انجام داده‌اید. بنابراین رتبه الکسا سایت نشان دهنده عملکرد صحیح در پیاده‌سازی روش‌های بهینه‌سازی وب سایت است؛ زیرا با پیاده‌سازی روش‌های بهینه‌سازی ترافیک وب سایت مورد نظر به مرور زمان افزایش پیدا کرده و سایت الکسا متوجه افزایش ترافیک وب سایت نیز می‌شود، در نتیجه رتبه سایت در الکسا بهبود می‌یابد.
با وجود معیارهای مهم موتور جستجو از جمله: Rank Brain وDomain Authority رتبه الکسا تا حدود زیادی مهم است و باید اقدامات لازم برای بهبود رتبه الکسای سایت را جدی گرفت چرا که بهبود رتبه الکسای سایت یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که در افزایش مشتریان و مخاطبان تأثیر بسیار زیادی دارد.

اهمیت رتبه الکسا

رتبه الکسا سایت یک معیار مهم برای نمایش میزان بازدید از وب سایت مورد نظر است و یکی از معیارهایی است که جهت سنجش میزان اعتبار و کیفیت سایت توجه زیادی به آن می‌شود. رتبه الکسا طبق اطلاعات ترافیکی کاربرانی که در سایت حضور داشته‌اند، محاسبه می‌شود که شامل اطلاعاتی اعم از: بازدید کنندگان صفحه سایت، میزان بازدید کلی از سایت و میزان کاربران منحصر به‌فرد سایت یعنی کاربرانی که به‌طور مکرر به سایت مراجعه می‌کنند، است.

چه معیارهایی موجب افزایش میزان بازدید از سایت می‌شوند؟

● تبلیغات سایت در شبکه‌های اجتماعی
● میزان تبادل لینک‌های مختلف سایت
● تعداد بازدیدهای مختلف از صفحات سایت
● سرعت بارگذاری صفحات سایت برای کاربران
● مدت زمان ماندگاری کاربران در سایت و رفتارهایی که زمان بازدید از سایت انجام می‌دهند (مثل اسکرول کردن، کلیک کردن روی لینک‌های مختلف، بازدید کردن از صفحات مختلف سایت و. . .

راه‌های بهبود رتبه الکسا

بعد از مشاهده رتبه الکسای سایت و تشخیص نقاط ضعف سایت، باید اقدامات بهبود رتبه الکسا را به شکل اصولی انجام دهید. در زیر انواع روش‌های بهبود رتبه الکسای سایت آمده است:

افزایش ترافیک ورودی سایت توسط موتورهای جستجو

چندین نوع مختلف ترافیک سایت وجود دارد. برای اطلاع از انواع ورودی‌ها می‌توان از ابزار گوگل آنالیتکس استفاده نمود.

روش‌های جذب ترافیک سایت

● ترافیک مستقیم، کاربرانی که بدون واسطه و بدون کلیک کردن روی لینک یعنی کاربرانی که با استفاده از جست‌وجو وارد سایت می‌شوند.
● جذب کاربران با استفاده از شبکه‌های اجتماعی مختلف، همانند: اینستاگرام، توئیتر، فیس بوک و تلگرام و. . .
● جذب کاربران از طریق ایمیل مارکتینگ، در این روش حجم زیادی از ایمیل از طریق بازاریابی ایمیلی برای کاربران متفاوت ارسال شده و کاربران با کلیک کردن روی لینک موجود در ایمیل وارد سایت می‌شوند.
● افزایش ورودی سایت از طریق تبلیغات گوگل یا همان Google ADS، در این روش صاحب سایت به کمپانی گوگل برای تبلیغات در گوگل و نمایش سایت به کاربران هزینه‌ای پرداخت می‌کند.

تولید محتوای منحصربه فرد و سئو شده

یکی از اساسی‌ترین موضوعاتی که همیشه مورد اهمیت واقع شده، تولید محتوای مستمر و مفید است. زیرا تنها در این صورت کاربران، سایت را به‌عنوان یک منبع مهم و مرجع معتبر می‌شناسند و به دفعات مجدداً به سایت مراجعه می‌کنند. در حقیقت با استفاده از تولید محتوای یونیک می‌توان کاربران را به خود جذب کرده و آن‌ها را در سایت به‌عنوان کاربر وفادار نگه داشت. لازم به ذکر است که سایت‌های فروشگاهی از این قاعده مستثنا نیستند و اگر محصولات زیادی هم داشته باشند، باید برای هر کدام از آن‌ها توضیحات کامل بنویسند و مقاله‌ی مرتبط منتشر کنند. ناگفته نماند تولید محتوا به تنهایی راه حل مشکل نیست، برای انجام این کار باید تحقیق کلمه کلیدی انجام داد، مطالب و مقالات تکراری منتشر نشود، از کلمات کلیدی صحیح و مفید و عناوین جذاب برای جذب کاربران استفاده کرد، متا تگ‌های صحیح و جذاب برای کاربران نوشت و آن‌ها را متقاعد کرد که روی لینک‌های وارده شده در سایت کلیک کنند.

استفاده از روش‌های دیجیتال مارکتینگ در رتبه الکسای وب سایت چه تأثیری دارند؟

همچنان استفاده از تبلیغات و در معرض دید افراد زیاد و مختلف قرار گرفتن تأثیر زیادی در جذب کردن کاربر دارد. به همین دلیل می‌توان بنرهای تبلیغاتی مناسبی را برای سایت طراحی کرد و آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر نمود. به خاطر داشته باشید که انجام این کار سبب افزایش بازدید کاربران جدید از وب سایت و بهبود در رتبه الکسای سایت می‌شود.

تأثیر آپدیت محتوای سایت بر رتبه الکسا

یکی از کارهایی که تأثیر زیادی در جلب رضایت کاربران و افزایش ماندگاری کاربر در سایت دارد، تولید محتوای جدید و به‌روز شده است. همچنین می‌توان با آپدیت محتواهای قدیمی منتشر شده در سایت، کاربران را تشویق به مطالعه و بازدید از سایت کرد. جهت انجام این کار می‌توان ابتدا مطالب را به‌روزرسانی کرد و بعد آن‌ها را به صفحات قبلی لینک داد تا مخاطب محتوا را بخواند.

تأثیر مدت زمان ماندن کاربر در وب سایت در رتبه الکسا

جهت بهبود رتبه الکسای وب سایت مورد نظر، علاوه بر افزایش بازدید سایت و افزایش ورودی آن، مقدار زمانی که مخاطب در سایت وقت می‌گذارد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. جهت افزایش مدت زمان ماندگاری مخاطب در وب سایت، می‌توان از جلوه‌های بصری زیبا و چشم‌نواز استفاده کرد، محتوای با کیفیت و مستمر در زمان‌های مشخص و ثابت منتشر کرد تا مخاطب ترغیب به ماندن مدت زمان زیادی در سایت شود.

اثر بک لینک در افزایش بازدید

وب سایت‌هایی که بازدید زیادی دارند و مخاطب مدت زمان زیادی را در آن سایت‌ها سپری می‌کند، احتمال افزایش بازدید از سایت مورد نظر هم از طریق بک لینک و تبادل لینک افزایش پیدا می‌کند. جهت انجام این کار می‌توان با سایت‌هایی که قدمت و بازدید زیادی دارند، تبادل لینک کرد و در نتیجه کاربران جدیدی از سایت بازدید می‌کنند.

تأثیر بهبود اعتبار دامنه سایت در رتبه الکسا

پیوسته در رابطه با فرایند بهتر سایت‌هایی که قدمت بالاتری دارند، صحبت شده است. لازم به ذکر است که سایت‌های تازه تا سیس شده از چند ماه تا چندین سال زمان دارند که لینک سازی کنند، محتوای مفید و مستمر تولید کنند، و در کل سایر اقدامات لازم را برای بهبود وضعیت سئو وب سایت انجام دهند.

چندین فاکتور مؤثر در بهبود اعتبار دامنه

● عمر دامنه وب سایت
● مدت زمان ماندگاری کاربران در وب سایت
● چگونگی رفتار کاربران متفاوت در سایت و چگونگی آنالیز رفتار مخاطب از طریق الگوریتم‌های موتور جستجو

داشتن یک وب سایت واکنش گرا

طبق مطالعات انجام شده، ۶۰ درصد کاربران اعلام کرده‌اند که جست‌وجو را با استفاده از تلفن همراه خود انجام می‌دهند. پس چگونگی نمایش سایت در پلتفرم‌های متنوع اعم از: موبایل، تبلت و … از اهمیت زیادی برخوردار است. بعد از طراحی وب سایت یا به‌طور هم‌زمان با طراحی سایت لازم است تمام اقداماتی که موجب واکنش گرا بودن سایت می‌شود را پیاده‌سازی کرد تا کاربران هنگام ورود به سایت بتوانند به تمام قسمت‌ها و دکمه‌های وب سایت دسترسی داشته باشند.

سایت واکنش گرا

استفاده از سیستم بهبود رتبه الکسا کلیک اول

استفاده از سیستم هوشمند کلیک اول، یکی از مؤثرترین و سریع‌ترین راه‌های بهبود رتبه الکسای وب سایت است و با ارائه پکیج‌های کاملاً اختصاصی و پیشرفته، می‌توان تمامی پارامترهای سایت مورد نظر را در الکسا بهبود بدهد که با پرداخت ماهیانه مبلغ سفارش، می‌توان با اطمینان خاطر و خیالی آسوده به رتبه‌های برتر الکسا دست پیدا کرد.

نتیجه‌گیری

تمام راه‌های بهبود رتبه الکسا که در این مقاله بیان شد، جزء موارد تخصصی و اصولی هستند که در مرحله اول موجب بهبود وضعیت سئو سایت و در مرحله دوم سبب بهبود رتبه الکسا سایت می‌گردد. در حقیقت هنگامی‌که وب سایت مورد نظر در جایگاه‌های برتر نتایج جستجو مشاهده شود، کاربران و مخاطبان بسیار زیادی وارد سایت خواهند شد و همین امر باعث بهبود رتبه و رنک الکسا خواهد شد. البته توجه داشته باشید که این اقدامات باید توسط یک سئو کار حرفه‌ای و به کمک کارشناس تولید محتوا به‌صورت تخصصی انجام گیرد؛ اگر نیاز به بهبود رتبه الکسا سایت دارید، همین حالا با کارشناسان ما در سایت نونگار همراه باشید.

روش افزایش رنک الکسا :
افزایش رتبه سایت در الکسا ممکن است به نظر شما بسیار ساده تر از افزایش رتبه در گوگل یا افزایش رتبه سایت در یاهو باشد ولی دقیقا افزایش رتبه و رنک در الکسا به دلیل نوع گزارشات این سایت با مفهوم توسعه کسب و کار الکترونیک کاملا به یک بازاریاب حرفه ای با تجربه الکترونیک و مسلط به شیوه های نوین تبلیغات الکترونیکی طبق دانش روز دنیا میباشد و در غیر اینصورت شاید با انجام روشهای عادی و معمول افزایش رنک شرکت های طراحی سایت و شرکت های بازاریابی اینترنتی ممکن است تنها رتبه و رنگ شما در الکسا بالاتر رود ولی گزارشات و آمار مربوط به تبدیل بازدیدکننده به مشتری طبق گزارشات قبل سر جای خود باقی بماند .

یکی از مهمترین گزارشات الکسا مربوط به فرار بازدیدکننده پس از مشاهده صفحه اول یا ترک سایت توسط بازدیدکننده پس از جستجو در موتور جستجو و کلیک روی لینک سایت میباشد .
طراحی سایت
وب سایت شما دقیقا مانند یک شرکت یا یک فروشگاه میتواند نوع مشتری خود را جذب کند . یک فروشگاه شیک در نقطه ای از شهر که اجناس برند و اصطلاحا با کیفیت میفروشد با قیمت بالا با فروشگاهی که در منطقه ای از شهر است که اجناس با یک بیستم قیمت و کم کیفیت ارائه میکند ،هر کدام مشتری خود را پس از مدتی جذب میکند . با ذکر این مثال عملا میتوانید با مشورت با یک بازاریاب کسب و کار های الکترونیک مشورت کنید تا دلایل ترک صفحه توسط برخی از مشتریان را برای شما بصورت یک گزارش کامل تحویل دهد .
در اینجا شیوه هایی که شما می توانید برای بالا بردن الکسا رنک خود استفاده کنید، ذکر شده است. بسیاری از این موارد از تجربیات وبمسترهایی است که نتایج مثبتی در رتبه بندی الکسا داشته اند.
برخی دیگر از موارد از منابع و مقالات منتشر شده گرفته شده است.
آیا این موارد کمکی می کند؟ طبق گفته بعضی ها، بله، اعمال این شیوه ها کاملا نتیجه مثبت می دهند. اما توجه کنید که بسیاری از آنها نیازمند تلاش و برنامه ریزی هستند و از این رو این موارد زمانی موثر خواهند بود که شما فعالیت ها را متدوام انجام دهید.
برای افزایش رتبه الکسا، من پیشنهاد می کنم به جای تمرکز بر روی شیوه های مصنوعی افزایش رتبه الکسا بر روی توسعه و افزایش کیفیت محتوا تمرکز کنید که علت اصلی جذب بازدید کننده است.
محتویات با لینکهای با ارزش بهترین و طبیعی ترین شیوه برای افزایش ترافیک و رتبه الکسا می باشد.
این مهم است که شما بیشتر تلاشتان را وقف افزایش مخاطبین کنید در حالیکه به هر یک از راهنمایی های زیر توجه می کنید.

افزایش رتبه الکسا

1. نوار ابزار الکسا را نصب کنید یا وضعیت افزودنیهای مرورگر فایرفاکس را تنظیم کنید. سایت یا وبلاگ خود را به عنوان خانه اصلی انتخاب کنید. این اولین قدم است. برای نصب این نوار ابزار بر روی عبارت Alexa Toolbar کلیک کنید.
2. ابزار رتبه الکسا را در وب سایت خود قرار دهید. این سبب دریافت تعداد قابل توجهی کلیک روزانه می شود. بنا به گزارش برخی، هر کلیک به عنوان یک بازدید کننده حساب می شود حتی اگر کاربران از نوار ابزار استفاده نکرده باشند.
3. دیگران را تشویق کنید که از نوار ابزار الکسا استفاده کنند. این شامل دوستان، وبمسترهابه عنوان اصلی ترین بازدید کنندگان و خوانندگان سایت می شود.
4. در یک دفتر کار می کنید یا در شرکت خودتان؟ نوار ابزار الکسا یا افزودنیهای مرورگر فایرفاکس را در روی همه کامپیوتر های نصب کیند و وب سایت خود را به عنوان صفحه اصلی (صفحه خانه) برای همه مرورگرها تنظیم کنید. بهتر است بدانید که این راه وقتی جواب می دهد که آی پی های داینامیک یا مختلف استفاده می شود.
5. از دوستان بخواهید که برای پروفایل وب سایت شما در الکسا نظر و امتیاز بدهند. این به طور مستقیم بر روی رتبه تاثیر گذار نیست اما به هر حال ممکن است کمک کند.
6. درباره الکسا بنویسید. وبمسترها و وبلاگ نویسان دوست دارند درباره روشهایی که رتبه الکسای آنها را افزایش می دهد بخوانند. آنها به شما لینک می کنند و ترافیک سایت شما افزایش می یابد. این کم کم روی رتبه الکسای شما تاثیر می گذارد.
7. آدرس تان را در اتاق های گفتگو های یا فروم های وبمسترها مطرح کنید. وبمسترها معمولا نوار ابزار را نصب کرده اند. شما وبمسترها را به سمت سایت خود می کشید و به آنها مطالب و نکات مفید پیشنهاد می کنید. همچنین این راه خوبی برای ایجاد ارتباط برای به اشتراک گذاشتن مقاله های مفیدتان با دیگران است.
8. محتویاتی بنویسید که درباره وبمسترها باشد. این می تواند درباره دامنه ها و سئو ( بهینه سازی وب سایت ها) باشد. دو موضوعی که بیشتر وبمسترها دوست دارند و مخاطبینش نوار ابزار الکسا را نصب دارند.
9. در شبکه های اجتماعی آسیایی پست بگذارید. برخی از وبمسترها گفته اند که کاربران آسیای شرقی وب، بیشترین طرفداران نوار ابزار الکسا و قضاوت درصدی الکسا می باشند. من به شما پیشنهاد می کنم اگر وقت این کار را دارید، حتما امتحانش کنید.
10. یک بخش ابزار وبمسترها در سایتتان بسازید. این یک قطب مغناطیسی برای وبمسترها است تا اغلب سایت شما را بازدید کنند و به ابزارها دسترسی داشته باشند.
11. در سایت های پر بازدید عضو شوید. این معمولا تعداد زیادی بازدید کننده به سمت سایت شما می آورد و مطمئنا این بر روی رتبه الکسای شما تاثیر مثبتی می گذارد. به طور طبیعی، شما نیاز دارید که ارزش لینک هایتان را توسعه بدهید.
12. از نمایش تبلیغات کلیکی استفاده کنید. در موتورهای جستجو مثل گوگل تبلیغات بدهید یا به دنبال عباراتی باشید که بیشتر جستجو می شود. زمانی تبلیغات شما مفیدتر خواهد بود که درباره مواردی باشد که مخاطبین به آن نیاز دارند.
13. یک دسته بندی برای الکسا در بلاگ خود بسازید و هر مقاله و خبری که درباره الکسا می شنوید در آن بنویسید. این باعث می شود که وبمسترها یا بازدید کنندگانی که به طور گاه گاه جستجو می کنند به راحتی به منابع شما دسترسی داشته باشند و این به رتبه شما در موتورهای جستجو کمک می کند.
14. لینک و بنر وبمستر فروم ها (تالارهای گفتگو) و وب سایت ها را در سایت خود قرار دهید. نمایش یک تبلیغ برجسته و عالی ترافیک زیادی به سمت وب سایت شما خواهد آورد. و افزایش قابل توجه رتبه الکسا سایت شما می شود.
در پایان پاسخ چند پرسش رایج را خواهیم - چرا برخی وبلاگ ها هنوز قابلیت رتبه بندی الکسا ندارند؟ قبلا امکان نمایش رتبه بندی فقط برای سایت ها در alexa بود که اکنون وبلاگ سیستم های بلاگفا – میهن بلاگ – رز بلاگ – وی سی پی و بلاگ وب می توانند رتبه وبلاگ خود را نیز مشاهده کنند . بقیه وبلاگ های سایر سرویس دهندگان هنوز امکان رتبه بندی ندارند که بزودی الکسا این امکان را میسر خواهد کرد.
- چرا برخی سایت ها هنوز رتبه جهانی یا کشوری ندارند؟ ابتدا حتما از ثبت بودن دامنه سایت یا وبلاگ خود در موتورهای جستجو مطمئن شوید. الکسا پس از ثبت شدن سایت شما در موتورهای جستجو شما را شناسایی و در لیست رتبه بندی قرار می دهد.
- چرا برخی سایت ها با داشتن رتبه جهانی ، اما رتبه کشوری ندارند؟ برخی سایت ها آمار بازدید بسیار پایینی دارند امکان رتبه بندی کشوری برای آنها نیست. همچنین گاهی اختلالات الکسا برای سایت های با آمار بازدید کم ، باعث این موضوع شده که پس از مدتی رتبه کشوری هم فعال می شود.

واحد تحقیقات و توسعه نونگار
(
طراحی سایت و بهینه سازی سایت )
developer@npco.net

طراحی سایت حرفه ای در نونگار پردازش