طراحی سایت

بررسی جوملا 1.5 و 2.5

جوملا 2.5 در ژانویه 2012 جایگزین جوملا 1.5 شد. این نسخه را اصطلاحاً نسخه ی بلند مدت نامیده شد وانتشار آن تا ژوئیه ی 2013 ادامه دارد. نسخه های 1.6 و 1.7 جوملا کوتاه مدت بودند که به منظور هموار کردن راه را برای انتشار و مهاجرت به نسخه ی 2.5 هموار منتشر شدند.
جوملا 1.7
اگر شما در سال 2011 سایت خود را از جوملا 1.5 به 1.7 ارتقا داده باشید، احتمالاً از تمام قابلیت ها و ویژگی‌های نسخه های 1.6 و 1.7 نیز استفاده کرده اید.

بیایید تا از نزدیک نگاهی به ویژگی‌های جوملا 2.5 داشته باشیم.

• در این نسخه پایه ی سیستم مدیریت محتوا JPlatform نسخه ی 11.3 است. بنابراین بیشترین امکانات موجود در این نسخه برای توسعه دهندگان ثالث لحاظ شده است.به طور مثال برای تغییر در تصویر JImage و جداول HTML از JGrid استفاده می‌شود.ضمن اینکه از نسخه ی جدید کتابخانه جاوا اسکریپت(1.4)، MooTools نیز در آن استفاده شده است.

• با کمک جستجوگر (Finder ) جستجو در جوملا 2.5 بهبود یافته است. جستجوگر محتوای سایت شما را جستجو می‌کندو نتایج جستجو با توجه به امتیاز آنها مرتب می‌شوند. مطالبی که استفاده ی بیشتری دارند در بالای نتایج لیست می‌شوند.فیلترهای سفارشی تعبیه شده در جستجو این توانایی را به شما می‌دهد تا بازدیدکنندگان سایت شما بتوانند در چارچوبی خاص در بخش‌های خاصی به جستجو در محتویات سایت بپردازند.

• جوملا 2.5 مشابه MySQL،از پایگاه‌های داده ی دیگری که به آن معرفی شده باشد،نیز پشتیبانی می‌کند.
• قالب هسته ی Beez برای استفاده در موبایل،آماده سازی شده است.
• می‌توانید در تنظیمات کلی بر اساس تگ‌ها برای محتوای سایت لیست‌های مجاز و غیرمجاز (سیاه و سفید) ایجاد کنید. فیلترهای متن به این بخش منتقل می‌شوند و میتوان سطوح دسترسی کاربران را در این خصوص تنظیم نمود.
• یک ماژول اطلاعیه ی بروزرسانی جدید به انواع پیام‌ها افزوده شده است.
• برای استفاده از سرویس reCAPTCHA یک پلاگین captcha اضافه شده است.
• طراحی مدیریت جدید برای بخش زبان.
• می توانید برای زمانیکه سایت در حالت آفلاین است تصویر انتخاب کنید.
• امکان بکار بردن تصاویر و آدرس‌ها (URLs ) برای مقالات. میتوانید تصویری کوچک در معرفی محتوا نمایش دهید، در کل متن مقاله یک تصویر به همراه سه لینک برای چیدمان مقاله قرار دهید.

بروزرسانی از جوملا 1.5

اگر بخواهیم این نسخه را جوملا 1.5 مقایسه کنیم لیستی طولانی از امکانات و بهبودهای به روز شده وجود دارد. در اینجا لیستی از مهم‌ترین تغییرات را به اختصار می آوریم.


حالت Legacy

دیگر حالت legacy از جوملا 1.5 ضروری به نظر نمیرسید.اگر خاطرتان باشد حالت legacy اجازه می‌داد تا افزونه‌ها و کامپوننت‌های که جهت جوملا 1.0 آماده شده بود را برای جوملا 1.5 بتوان استفاده کرد. روش استفاده از برای تطابق کامپوننت‌های قدیمی، جوملا استفاده از Framework است.

ماژول‌ها

امکان اختصاص دادن گزینه‌های متعدد و متنوع به منو اضافه شده است.

چند زبانه

این نسخه امکان ایجاد مقالات‌ و ماژول‌ها با زبان‌های مختلف را به ما می دهد.

کامپوننت‌ها

در صورتی که با اعلام خطای '404 not found ' مواجه شدید،کامپوننت جدید مدیریت ارجاع لینک‌ها تعبیه شده است.
این کامپوننت امکان جستجوی کلمات کلیدی در فایل و ارائه ی نتایج بهینه شده را فراهم می‌کند و باعث شده تا کامپوننت survey حذف شود.

ویرایشگر جدید

ویرایشگر کد، ویرایشگر جدیدی است، که به TinyMCE افزوده شده است که ویرایشگری WYSIWYG نیست، اما برای کار کردن با محتوای 'کد مانند' ،راه مناسبی در اختیار کاربر قرار می دهد که ساختار را با رنگ‌ها نمایش می‌دهد.

چرخه انتشار جدید

از این پس هر 18 ماه یکبار انتشار دراز مدت جوملا را خواهیم داشت.
ویژگی‌های دیگری نیز وجود دارد برای مختصر شدن این مقاله ذکر نشد.


منبع: طراحی سایت نونگار پردازش

طراحی سایت,بهینه سازی سایت به همراه طراحی وب سایت و طراحی پرتال تخصص شرکت طراحی نونگار است جهت اطلاع از تعرفه طراحی سایت با ما تماس بگیرید