طراحی سایت


رتبه قالب بهینه در GTmetrix

این روزها متخصصان زیادی در زمینه طراحی سایت فعالیت می کنند و طراحی سایت نیز دارای متقاضیان زیادی است چرا که اهمیت کسب و کارهای آنلاین و اینترنتی و همچنین تجارت های الکترونیکی به همگان ثابت شده است و افراد زیادی از این طریق توانسته اند موفقیت های چشمگیری کسب کنند. اما برای اینکه به این موفقیت دست یابیم، آیا طراحی یک سایت تمام قضیه است؟ پس از اینکه سایت شما طراحی شد نباید از نظر فنی مورد بررسی قرار بگیرد و یا ایرادات فنی آن شناسایی شود؟
مسلماً بدون تحلیل و بررسی های فنی، سایت شما در موتور جستجو به صفحۀ اول نخواهد آمد. زمانی که کاربر عبارتی را سرچ می کند، موتور جستجو لیستی از سایت های مختلف را به او نمایش می دهد، این لیست بر اساس لینک های وب سایت، عبارات و کلماتی که در آن قرار داده شده است، به کاربر نشان داده می شود. پس مهم است که سایت شما در صفحات اول موتورهای جستجو ظاهر شود. در ادامه بهترین ابزار را برای کنترل سرعت و بهینگی سایت به شما معرفی می کنیم.

رتبه قالب بهینه در GTmetrix

ابزار Gtmetrix چیست؟

همانطور که گفته شد رتبه سایت شما در بزرگترین موتور جستجوی جهانی، یعنی گوگل، بسیار مهم است و در واقع می توان گفت این امر یکی از مهم ترین معیارهایی است که بر کسب و کار شما تاثیر مستقیمی می گذارد. به همین دلیل در جهت بهبود رتبه سایت، ابزارهای مختلفی با امکانات متفاوتی طراحی شده اند که می توان به وسیله آن ها عملکرد سایت را بهبود بخشید.
یکی از بهترین و معتبرترین ابزارهای انلاین، ابزار Gtmetrix است که با دقتی بسیار بالا می تواند سایت شما را تحلیل کند. در این مقاله تیم توسعه تحقق نونگار پردازش به توضیح پاسخ در خصوص سوال ابزار Gtmetrix چیست؟ پرداخته است. همچنین در مقاله آموزش جی تی متریکس توضیحات جامع تری داده است.

عملکرد ابزار جی تی متریکس

این ابزار یکی از ابزارهای تحلیل بسیار حرفه ای و رایگان است که در دسترس عموم قرار گرفته است، با استفاده از آن می توانید عملکرد سایت خود را از لحاظ سرعت و بهینگی تحلیل کنید. همچنین می توانید نقاط ضعف و نقاط قوت وب سایت خود را در قسمت های مختلف سایت مشاهده کرده و آن ها را رفع نمایید. با کمک این ابزار می توانید مشکلاتی که سایت شما دارد، را به راحتی تشخیص و آن ها را حل کنید. اگر با نحوه کارکرد و نحوه استفاده از این ابزار آنلاین آشنا نیستید، ادامۀ مطلب را مطالعه نمایید.

چگونگی کار با ابزار جی تی متریکس

برای کار با این ابزار در ابتدا باید وارد سایت جی تی متریکس شوید، یعنی در مرورگر خود آدرس www.gtmetrix.com را وارد نمایید تا وارد این سایت تحلیل شوید. پس از وارد شدن به صفحه اصلی وب سایت، آدرس سایت مورد نظر خودتان را در باکسی که مشاهده می کنید، وارد کنید. دکمه آبی رنگ Analyze را زده و منتظر آنالیز سایت خود بمانید.
پس از آن جی تی متریکس یک گزارش کامل از وضعیت سایت شما را نمایش می دهد و داشتن این اطلاعات دقیق می تواند در بهبود سرعت و بهینگی سایت شما بسیار موثر باشد. حال باید بدانید که هر کدام از موضوعاتی که این ابزار نمایش می دهد مربوط به کدام قسمت از سایت شما است و برای حل آن باید چه کاری انجام داد و همچنین اینکه برای داشتن یک سایت بهینه هر کدام از این آیتم ها باید چه مشخصاتی داشته باشند.
اولین و مهم ترین عامل در سایت شما، سرعت سایت و یا سرعت بالا آمدن سایت شماست. این سایت می تواند با استفاده از مرورگرهای گوناگون و همچنین لوکیشن های متنوع، سرعت لود سایت شما را به طور زنده نشان دهد، با داشتن این اطلاعات شما متوجه می شوید که هر صفحه از وب سایت شما چه میزان حجم و یا چه تعداد درخواست و همچنین چقدر زمان نیاز دارد. شما در این بخش می توانید تمام فایل هایی که بر سرعت سایت شما تاثیر داشته اند را مشاهده کنید.

چگونگی کار با ابزار جی تی متریکس

امتیاز بندی توسط جی تی متریکس

رتبه و گرید قالب سایت شما توسط این ابزار به راحتی قابل مشاهده است. چنانچه سایتی برای شما طراحی شد بهتر است ابتدا در جی تی متریکس رتبه و گرید آن را تست کنید. این سایت با استفاده از چند رنگ، رتبه ها را نشان می دهد که هر کدام به صورت زیر هستند:
• رنگ خاکستری: این رنگ بدین معنی است که پارامتر نمایش داده شده در سایت شما به هیچ وجه رعایت نشده و دارای امتیاز صفر می باشد.
• رنگ قرمز: این رنگ نشاندهنده این است که پارامتر مورد نظر در وب سایت شما وجود داشته اما به طور بهینه از آن استفاده نشده است و در واقع کمترین امتیاز را کسب کرده است.
• رنگ نارنجی: نمایش این رنگ بدین معنی است که این پارامتر در وب سایت شما رعایت شده است اما نه به صورت کامل.
• رنگ سبز کم رنگ: دیدن سبز کمرنگ بدین معناست که پارامتر در سایت شما رعایت شده و همچنین نمرۀ قابل قبولی گرفته است، اما به مراتب می تواند بهتر شود.
• رنگ سبز پررنگ: نمایش این رنگ برای هر پارامتر یعنی به طور کامل رعایت شده و هیچ نقصی در آن وجود نداشته است.
همانطور که مشاهده نمودید، برای هر آیتم این رنگ ها قابل رویت هستند و با یک درصدی برای شما نمایش داده شده است. برای اینکه میانگین کلی از این پارامترها مشاهده نمایید، در بالای صفحه، Performance scores دو گزینه وجود دارد:
- Page speed score: این عدد میانگین سرعت سایت بوده و به طور درصدی محاسبه می شود و بر اساس تمام الگوریتم های گوگل نمایش داده شده و مقدار دقیق سرعت شما را نشان می دهد. علاوه بر نشان دادن رنگ ها، شما حروف انگلیسی خاصی را در کنار هر پارامتر مشاهده می کنید که بر اساس حروف الفبا از حروف A تا F را نشان می دهد. حرف A در اینجا معنای بالاترین امتیاز را دارد و حرف F نیز پایین ترین رتبه را دارد.
- Yslow score : این گزینه بهینگی سایت شمارا نشان داده است که و مقدار آن بر اساس مقدار بهینه بودن فایل هایی که در سایت آپلود شده اند، مشخص می شود. با استفاده از این مورد متوجه می شوید که کدام فایل ها در سایت شما باعث پایین آمدن سرعت سایت شما شده اند و همچنین فایل های پرحجمی که باعث می شود سایت شما کند لود شود را تشخیص می دهد.

GTmetrix به چه معناست

در مورد ماهیت و کارکردهای ابزار در مقاله پیشین بخش آموزش طراحی سایت توضیحاتی را ارائه دادیم و چندین مورد از دلایل اهمیت این ابزار و نیز نقشی که در طراحی وب سایت و نیز آنالیز سایت دارد را نام بردیم. اشاره کردیم که این ابزار برای تجزیه و تحلیل سایت به کار می رود و خصوصاً در تحلیل سرعت لود شدن سایت اهمیت بسیار زیادی دارد تا حدی که شعار آن (وب سایت باید سرعت داشته باشد) معرف کامل ویژگی های آن می باشد. البته ابزارهای مختلفی را می توان نام برد که کارهای مشابه انجام دهند اما با توجه به این موضوع که این سرویس متعلق به دو موتور جستجوی مهم و قدرتمند یاهو و گوگل می باشد بنابراین در طراحی سایت به نسبت سایر ابزارها از اهمیت بیشتری برخوردار است. در ادامه مبحث قبلی در مورد کارهایی که GTmetrix انجام می دهد به چند مورد دیگر نیز می پردازیم.

فعالیت های قابل انجام توسط GTmetrix

سرویس GTmetrix بررسی هایی را در سایت انجام می دهد نظیر اینکه تصاویر استفاده شده تا چه میزان بهینه شده اند و یا ساختار کدهای HTML و جاوا چگونه است و نهایتاً به شما راهکارهای مفیدی برای افزایش سرعت طراحی وب سایت می دهد. از دیگر کارهای این سرویس اختصاص شاخص های خاص برای سایت است و به نسبت فعالیت شما این توانایی را دارد که برای شما و آدرسی که ثبت کرده اید پیام های هشدار ارسال کند و در یکی دیگر از تحلیل های جالب این سرویس انجام تست های زمانبندی شده با توجه به درخواست شما در مقاطع زمانی مشخص و حتی به صورت ساعتی می باشد. دیگر کاربرد بسیار خوب ابزار GTmetrix در بهینه سازی سایت یا همان سئو سایت می باشد که با ارائه توصیه ها و راهکارهایی در جهت بهبود و رفع ایرادات سئو سایت به شما کمک می کند و می تواند طراحی سایت شما را با چند وب سایت دیگر مقایسه کرده و برای اینکه سطح سایت خود را ارتقا بدهید راهکارهای مناسبی را در اختیار شما قرار دهد.

جمع بندی:

ابزار آنلاین جی تی متریکس جزء بهترین و موثرترین ابزارهای آنلاین در فضای وب است که با دقت بالا می تواند میزان سرعت و بهینه بودن سایت شما را نمایش دهد. توصیه می شود که برای شناخت خطاهای فنی و میزان سرعت سایت خود در ابتدا بوسیله این ابزار وب سایتتان را مورد بررسی قرار دهید و با استفاده از این ابزار رتبه و گرید سایت خود را بالا برده و در صفحات اول موتورهای جستجو قرار بگیرید.


طراحی سایت,بهینه سازی سایت به همراه طراحی وب سایت و طراحی پرتال تخصص شرکت طراحی نونگار است جهت اطلاع از تعرفه طراحی سایت با ما تماس بگیرید