طراحی سایت


سرور چیست؟ انواع سرور کدامند؟

یکی از مواردی که در دنیای اینترنت و طراحی وب سایت بسیار حائز اهمیت می‌باشد سرور است شاید برخی افراد با سرور آشناییتی نداشته باشند ما در این بخش می‌خواهیم به توضیحات سرور چیست بپردازیم و همینطور انواع سرور را برای شما معرفی کنیم. سرور در واقع کامپیوتر همیشه روشنی است که به اینترنت متصل می‌باشد که درخواست‌ها را پس از پردازش کردن به سایر کامپیوترها انتقال می‌دهد. سرور به دو دسته تقسیم می‌شود سرور و کلاینت Client سرور کامپیوتری است که به سرویس دادن می‌پردازد اما کلاینت کامپیوتری است که سرویس را دریافت می‌کند. این سرورها در محلی به نام دیتاسنتر قرار می‌گیرند که ساختما دیتا سنتر از بخش‌های مختلفی مانند اتاق سرور، اتاق کنترل، ژنراتورها، اتاق محافظت از وسایل‌ها، اتاق مدیریت شبکه و... می‌باشد. وظیفه سرورها حفظ و نگهداری از طراحی وب سایت‌ها می‌باشد. انتظار می‌رود تا سرورها از پردازنده پر قدرتی برخوردار باشند چرا که این سیستم باید در 24 ساعت از شبانه روز روشن باشد و به افراد خدمات رسانی کنند پس حتما باید به مکان نگهداری و قدرت پردازنده آن توجه کنید. انواع سرورها عبارتند از:
سرور اختصاصی چیست؟
یکی از بزرگ‌ترین زیر شاخه‌های رایانه‌ها در دیتاسنتر سرور اختصاصی می‌باشد اجاره سرور اختصاصی بهاین معناست که منابعی که در اختیار کسی قرار داده شده است به هیچ عنوان در اختیار کس دیگری قرار نخواهد گرفت یکی از ویژگی‌های این سرور این است که سرعت بارگذاری سایت بسیار افزایش یافته که به طبع از هزینه بالایی بهره مند می‌باشد.
سرور اشتراکی چیست ؟
این نوع سرور با توجه به کاربری آن تعدادی از طراحی سایت ها بر روی آن قرار دارند که می‌تواند پاسخ بسیاری از افراد را به صورت همزمان دهد منابهاین سرور مانند فضای ذخیره سازی، پردازنده، و پهنای باند آن در بین کاربران به صورت اشتراکی می‌باشد.
سرور مجازی چیست؟
سرور مجازی یا VPS که مخفف Vitual Private Server است به صورت نیمه اختصاصی در اختیار افراد قرار داده می‌شود تفاوت این سرور با سرور اختصاصی این است که در این سرور تنها بخشی از منابع در اختیار شما قرار خواهد گرفت که تعدادی از کاربران از منابع اصلی به صورت اشتراکی استفاده می‌کنند. اما در سرور اختصاصی کل منابع در اختیار فرد می‌باشد.
• فایل سرور File Server: اگر بخواهیم یکی از پایه ترین سرورها را نام ببریم فایل سرور را به شما معرفی می‌کنیم که برای اشتراک گذاری فایل‌ها استفاده می‌شود زمانی که کاربران به فایل خاصی نیاز داشته باشند می‌توانند با متصل شدن به این کامپیوترها فایل‌های مورد استفاده خود را از آن جا بردارند.
• دیتابیس سرور Database Server: این سرور که بیش‌تر در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ به کار می‌روند به این صورت است که کاربران می‌توانند با استفاده از کامپیوتر خود که به دیتابیس مشترکی متصل است وصل شوند و از آن استفاده کنند .
• اپلیکیشن سرور Application Server: این نوع سرور برای دسترسی کاربران به نرم افزارها و طراحی اپلیکیشن‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• Home Server : Home server سروری مکی‌باشد که مختص منازل مسکونی بوده و افراد می‌توانند از طریق شبکه‌های اینترنتی خانگی خود به سایر دستگاه‌های خانگی خود خدماتی را ارائه دهند.
• گیم سرور Game Server: این سرور که برای بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به یان صورت است که بر روی سرور نصب می‌شود و افرادی که به آن‌ها متصل هستند می‌توانند با برقراری ارتباط با سرور از بازی استفاده کنند بیش‌تر برای بازی‌های گروهی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
• Proxy Server: این سرور که مانند تونل عمل می‌کند یعنی یک رابط بین سرور اصلی با کلاینت می‌باشد Proxy ممکن است در موارد vpn زیاد به گوشتان خورده باشد عملکرد آن هم به این صورت می‌باشد پس از دریافت اطلاعات از طرفین آن را به گیرنده ارسال می‌کند.
ا وب سرور Web Server: این سرور یکی دیگر از انواع سرور می‌باشد که پر استفاده‌ترین و معروف‌ترین سرورها می‌باشد برای میزبانی طراحی وب سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد کاربرد آن برای ساخت سایت‌ها و وب هاستینگ می‌باشد.
• میل سرور Mail Server: این نوع از سرورها همانطور که از نام آن‌ها پیداست بر روی سرویس ایمیل قرار می‌گیرند و خدماتی مانند دریافت و ارسال ایمیل را از طریق سرور انجام می‌دهند در بحث ایمیل مارکتینگ که یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ است از این روش از سرور مورد استفاده قرار می‌گیرند.
• پرینت سرور Server: زمانی که در یک شبکه پرینترها به یکدیگر متصل هستند کاربران می‌توانند با متصل شدن به سرور اقدام به انجام پرینت کنند فکس سرور نیز یکی دیگر از انواع این روش سرورها می‌باشند که به جای پرینتر از فکس استفاده می‌کنند.
ی مدیا سرور Media Server: این نوع سرور نیز برای سرویس‌های رسانه‌ای مدیا که برای تصاویر و ویدیوها و یا فایل‌های صوتی به کار می‌روند و می‌توانید بدون نیاز به دانلود بر روی کامپیوتر خود آن را مشاهده کنید.

طراحی سایت

ویژگی‌های سرور خوب

سرور خوب دارای ویژگی‌هایی می‌باشد از جمله: سرعت عملکرد و پردازش بالا، اتصال دائمی به اینترنت بدون قطعی، منحصر بودن سخت افزار، دارای امنیت بالا، امکان ارتقا سخت افزار سرور و... که برای انتخاب سرور خوب باید پس از مشخص نمودن سرور مورد نیازتان به تحقیق و بررسی و پرس و جو از بهترین شرکت طراحی سایت بپردازید تا در نهایت یک سرور مناسب را برای کسب و کارتان انتخاب کنید.


طراحی سایت,بهینه سازی سایت به همراه طراحی وب سایت و طراحی پرتال تخصص شرکت طراحی نونگار است جهت اطلاع از تعرفه طراحی سایت با ما تماس بگیرید