طراحی سایت


نرم افزار Open source چیست؟

در میان برنامه نویسان در زمینه طراحی سایت و سئوسایت اصطلاح Open source یا متن باز بسیار به گوش می‌خورد و از آن جایی که برخی افراد با آن آشناییتی ندارند در ذهنشان سوال‌های بی پاسخی ایجاد می‌شود. ما در این بخش می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که نرم افزار Open Source چیست؟ نرم افزار Open Source یا متن باز در واقع به کدهایی که با منبع باز اطلاق می‌شود گفته می شود و در اختیار عموم افراد قرار داده می‌شود تا در صورت لزوم افراد تغییراتی را در آن به وجود بیاورند.در مقابل آن هم نرم افزارهای اختصاصی هستند که فقط متخصصان اصلی آن نرم افزار می‌توانند به آن دسترسی داشته باشندکه به آن نرم افزارهای اختصاصی یا متن بسته Closed Source یا منبع بسته گفته می‌شود. فرق Open Source با Closed Source این است که در Open Source تولید کنندگان کد آن را در اختیار همه افراد قرار می‌دهند تا آن‌ها به ویرایش، کپی و یا تغییراتی در آن بپردازند و حتی آن را به اشتراک گذار بگذارند اما در نرم افزار Closed Source این چنین نیست.

طراحی سایت

ویژگی‌های نرم افزار متن باز

همانطور که گفته شد نرم افزار منبع باز در اختیار عموم افراد قرار گرفته می‌شود. این نرم افزار باید از ویژگی‌های مهمی برخوردار باشد تا افراد بتوانند از امکانات آن بهره مند شوند از جمله : به صورت آزادانه پخش شود یعنی باید به نحوی باشد تا بدون پرداخت هزینه‌ای به راحتی در اختیار افراد قرار گیرد.همچنین دارای مجوز آزاد باشد. هر نرم افزاری باید مجوز لازم برای تغییرات و اصلاحات را داشته باشد و محدودیتی در آن نباشد.دسترسی آن برای عموم آزاد باشد نباید هیچ فرقی بین افراد مختلف باشد همه گروه و اقشار باید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنند.

مزایای نرم افزار Open Source

مهمترین مزایایی که این نرم افزار دارد این است که کد باز و رایگان است و شما می‌توانید به راحتی با رفتن به سایت شرکت سازنده آن نرم افزار بدون هیچ مشکلی آن را دانلود کنید و هر تغییری که متناسب با کسب و کار شما بود در آن ایجاد کنید.همانطور که گفته شد نرم افزارهای متن باز در اختیا افراد قرار می‌گیرد از کیفیت خوبی برخوردار می باشد چرا که برنامه نویسان هر کجای آن احساس مشکل و یا باگ کنند به رفع آن می‌پردازند و باعث افزایش کیفیت آن می‌شوند.از دیگر مزایای این نرم افزار این است که توسعه دهندگان می‌توانند برای آن پلاگین یا افزونه ایجاد کنند که برای برطرف کردن کمبودی در فروشگاه اینترنتی آنلاین یا طراحی سایت فروشگاهی یا شرکتی به کار می‌رود.

معایب نرم افزار Open Source

مهمترین معایبی که می‌توان برای آن بیان کرد این است که پشتیبانی مناسبی ندارد و ممکن است با مواجه شدن با مشکلی توسط این برنامه برخی برنامه نویسان نتوانند به راحتی آن مشکل را حل نمایند. توجه کنید تا قبل از دانلود برنامه حتما از معتبر بودن طراحی سایت مورد نظر اطمینان حاصل نمایید تا با مشکل رو به رو نشوید. همچنین حتما به نظرات کاربران توجه کنید تا اگر با نا رضایتی اکثر افراد رو به رو شدید آن را دانلود نکنید.

متن بازهای معروف

برخی نرم افزارها در دنیای طراحی سایت مشاهده می‌شود که معروف بوده و بسیاری از افراد با آن‌ها آشناییت دارند.
لینوکس: اولین موردی که سیستم متن باز است و بسیاری از افراد آن را می‌شناسند سیستم عامل لینوکس می‌باشد که برای دسکتاپ و لپ تاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اندروید: مورد بعدی که قطعا با آن آشنا هستید سیستم عامل اندروید می‌باشد که مختص گوشی‌های همراه می‌باشد.
تلگرام: یکی دیگر از برنامه‌هایی که محبوبیت بالایی در میان کاربران دارد تلگرام می‌باشد که به صورت متن باز عرضه شده است.
وردپرس:سیستم مدیریت محتوا که برای ساخت سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز یکی دیگر از نرم افزارهایی می‌باشد که به صورت متن باز در میان کاربران قرار گرفته است.

دلایلی که کاربران نرم افزار متن باز را انتخاب می‌کنند

افراد به دلایلی این نرم افزار را انتخاب می‌کنند که عبارتند از:
کنترل: یکی از دلایلی که نرم افزار این سورس توسط کاربران انتخاب می‌شود کنترل کردن آن می‌باشد افراد می‌توانند به راحتی بر محیط آن کنترل داشته باشند و اصلاحات لازم را بر روی آن انجام دهند.
امنیت: یکی دیگر از دلایلی که کاربران به سمت نرم افزار متن باز روی می آورند این است که این نرم افزار نسبت به نرم افزار اختصاصی از امنیت بالایی برخوردار می‌باشد.
آموختن بیش‌تر: از دلایل دیگر استفاده از این نرم افزار این سورس و محبوبیت بالای آن در میان کاربران این است که کسانی که می‌خواهند به برنامه نویس بهتری تبدیل شوند با استفاده از این امکان می‌توانند با دیدن کدها به برنامه نویس بهتری تبدیل شوند.
رفع مشکلات : همچنین به دلیل متن باز بودن آن روز به روز به بهتر شدن آن کمک می‌شود چنان چه اگر هم در جایی با باگی مواجه شدند اقدام به رفع آن می‌کنند.


طراحی سایت,بهینه سازی سایت به همراه طراحی وب سایت و طراحی پرتال تخصص شرکت طراحی نونگار است جهت اطلاع از تعرفه طراحی سایت با ما تماس بگیرید