طراحی سایت


FID در گوگل چیست؟

ممکن است در جستجوی اینترنتی خود به عبارت FID برخورد کرده باشید و شناختی از آن نداشته باشید، به همین منظور مقاله ای در این باب را به صورت ساده ترین و مفید ترین شکل سعی خواهم کرد، ارائه دهم امید است مورد اقبالتان قرار گیرد.در ابتدا باید تشریح کنم که عبارت FID مخفف کلمات First Input Delay می باشد، و به منظور اندازه گیری Load responsiveness یا به عبارتی دیگر، اندازه گیری سرعت بارگذاری سایت می باشد. در حقیقت برای تشریح بهتر لازم می دانم که به این شکل توضیح دهم: "زمانی که یک کاربر به یک سایت در دنیای وب برای اولین بار مراجعه می کند مدت زمانی سپری خواهد شد تا سایت مورد رجوع به نمایش در بیاید" حال FID مدت زمان به نمایش درآمدن سایت، در اولین ارجاع را اندازه گیری می کند. در دنیای وب، سرعت از اهمیت بالایی برخوردار است و یکی از فاکتور های مهم در سئوی سایت، می باشد. درواقع اگر کاربری به سایتی در دنیای وب مراجعه کرد و سایت مورد نظر با سرعتی بالا به نمایش درآمد، می توان اذعان کرد که تجربه کاربری خوبی را در بازدید از این سایت، سپری کرده است. لازم به ذکر می باشد که سرعت به نمایش درآمدن سایت در شبکه جهانی وب باید کمتر از 100 میلی ثانیه باشد، در این صورت می توان گفت زمان مورد نظر برای به نمایش درآمدن سایت، مطلوب بوده است، حال اگر این زمان بین 100 الی 300 میلی ثانیه باشد دیگر نمی توان ادعا داشت که این زمان، زمان مطلوبی می باشد، پس به همین منظور باید برای رفع این مشکل اقدامات لازم را پیاده سازی کرد در غیر این صورت اگر این زمان بیش تر از 300 میلی ثانیه به طول بیانجامد باید اعلام کنیم که سایت شما در وضعیت نامطلوبی قرار دارد و باید برای رفع این مشکل به شرکت طراحی سایت که سایت شما را طراحی کرده مراجعه و مشکل را اعلام کنید تا توسط کارشناسان آن شرکت اقدامات لازم برای رفع مشکل سایتتان اتخاذ شود. سرعت به نمایش درآمدن سایت مورد نظر به صورت کامل در دنیای وب، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به ویژه در سئو سایت و در رتبه ی گوگل چراکه ماندن و ترک سایت شما به این فاکتور مهم بستگی دارد که اگر سرعت بالایی داشته باشد باعث ماندن یا بالا رفتن Dwell Time می باشد در غیر این صورت کاربر به سرعت سایت شما را ترک می کند و باعث پایین آمدن رتبه سایتتان در گوگل می شود.

طراحی سایت

نحوه اندازه گیری FID

اولین تجربه برای کاربران بسیار حائز اهمیت می‌باشد، پس شما باید در فاصله زمانی کوتاهی به بررسی سرعت سایت خود با استفاده از ابزارهای مختلفی بپردازید تا در مواجه شدن کاربران با سایت شما، تجربه خوبی را در ذهنشان سپری کنند. لازم به ذکر می باشد که FID فقط در field قابل اندازه گیری می‌باشد به این منظور که تاخیر ورودی FID را مورد بررسی قرار دهیم باید از ابزارهایی مانند Page Speed Insights و گزارش تجربه کاربر از مرورگر کروم Chrome User Experience Report استفاده کرد. در گزارشی که برای عملکرد گروه ها تهیه می‌کنید، باید موارد مختلفی مانند سرعت، نوع متریک و انواع URL ها را مورد شرح قرار دهید. گزارش سرعت باید بر اساس دو معیار، FID, FCP باشد. اگر با ابزار گوگل Search Console سروکار دارید می‌دانید که این ابزار سرعت سایت را با دو معیار First Delay Delay (FID) و First Contentful Paint (FCP) بررسی می‌کند، لذا توجه داشته باشید که فاکتورهایی که برای اندازه گیری FID موثر می‌باشند شامل فشردن دکمه و کلیک کردن می باشند و کارهای دیگری مانند زوم کردن و اسکرول کردن بر اندازه گیری FID تاثیرگذار نخواهند بود.

برای بهبود FID باید اقداماتی را انجام داد که شامل موارد زیر می باشند:

1 - JavaScript را کمتر بارگذاری کنید.
2 - تعداد درخواست‌ها را کم کنید همچنین کارهای اصلی را به حداقل برسانید از طرفی هم می‌توانید با تقسیم کدها به بهبود FID کمک کنید. با انجام این کارها و کارهایی که بر روی سرعت سایتتان تاثیر می‌گذارد می‌توانید سئو و بهینه سازی خوبی را برای سایت خود به ارمغان بیاورید و از طرفی هم مشتریان در مواجه با سایت شما، خاطره خوبی را در ذهن خود حفظ می‌کنند.

FCP چیست ؟

یکی از معیار مهمی که برای اندازه گیری سرعت سایت مورد استفاده قرار می گیرد، FCP می‌باشد. زمانی که صفحه مورد نظر سایت مورد ارجاع، شروع به نمایش درآمدن می کند تا زمانی که بخشی از محتوای صفحه برای کاربر به نمایش درمی آید که می‌توانند تصویر، متن، یا هر عنصر دیگری باشد در کل، به عنصر غیر سفید Canvas اشاره دارد. این مورد را می‌توان با استفاده از ابزارهای زیر مورد بررسی قرار داد:
Lighthouse
WebpageTest
Pagespeed Insight
Chrome Devtools


طراحی سایت,بهینه سازی سایت به همراه طراحی وب سایت و طراحی پرتال تخصص شرکت طراحی نونگار است جهت اطلاع از تعرفه طراحی سایت با ما تماس بگیرید