طراحی سایت


وب گاه پویا

همانطور که در مقاله ی تفاوت سایت پویا و ثابت بیان داشتیم درک تفاوت های این دو نوع کمی پیچیده و گمراه کننده می باشد و دلیل این پیچیدگی را هم عنوان کردیم. در مقاله ی تفاوت سایت پویا و ثابت، توضیحاتی را در مورد عنوان مقاله ارائه دادیم، اما به خاطر جلوگیری از زیاد شدن محتوای مقاله تصمیم گرفتیم که ادامه ی آن را در مقاله ای دیگر که تکمیل کننده همان مقاله ابتدایی می باشد، ارائه بدهیم. حال در این مقاله قصد داریم درمورد سایت پویا موارد بیشتری را مورد بررسی قرار بدهیم، تا شاید بتوان درک بهتری نسبت به تفاوت وب سایت های پویا و وب سایت های ثابت پیدا کرد. لازم به ذکر می باشد که بعد از اتمام این مقاله، مقاله ای در خصوص وب سایت های ثابت ارائه خواهیم داد. چراکه هدف ما تشریح هر چه بهتر تفاوت میان این دو می باشد.

طراحی سایت

وب سایت های پویا

وب سایت های پویا به شکل واقعی از زبان های برنامه نویسی سمت سرویس دهنده به منظور پردازش درخواست های ارائه شده و ایجاد صفحه ومحتوای آن در زمان واقعی استفاده می کنند. به عبارتی دیگر می توان چنین بیان داشت که صفحات و محتوای مربوط به صفحات در وب سایت های پویا در زمان ارائه درخواست سرویس گیرنده از سرویس دهنده بوسیله ی زبان های برنامه نویسی سمت سرویس گیرنده، ایجاد و به عرضه نمایش در می آیند. در حقیقت محتواها و صفحات سایت های پویا در زمان ساخت سایت، ایجاد نمی شوند. این مفهوم بدین معنی می باشد که سایت پویا به کاربران برای ایجاد محتوای مورد نظر دسترسی مستقیم داده و نوع محتوای ارائه شده، بستگی به تنظیمات و خواسته های کاربر دارد. برای یک نمونه از وب سایت های پویا، می توان از توییتر نام برد، به طور کلی هنگام ورود به توییتر محتوای آن فقط برای شما نمایش داده می شود. با این حال، که وب سایت های پویا بسیار قدرتمند می باشند اما باید اذعان داشت که پیچیدگی مختص خود را دارند و درکنار این پیچیدگی مزایا و معایب زیادی برای ساخت سایت پویا نیز وجود خواهد داشت. در زیر به مزایا و معایب سایت های پویا اشاراتی داشته ایم.

طراحی سایت

مزایای سایت پویا

• طراحی توسط پایگاه داده
در واقع با متصل شدن سایت پویا به پایگاه داده، به راحتی می توانید به شکل و شمایل سازمان یافته و ساختاریافته، برای تولید و نمایش محتوا، بسته به درخواست و خواسته ی کاربر، اطلاعات را از آن درخواست کنید. به عبارتی دیگر از طریق اتصال سایت پویا به پایگاه داده شما این امکان را دارید به صورت مشخص و تعمیم یافته، درخواست ارائه اطلاعات داشته باشیید به طوری که مدنظر کاربر باشد.
• اتصال به CMS
در واقع توانایی ارتباط با پایگاه داده، این امکان را برای ما فراهم می کند توانایی متصل شدن به CMS را نیز بدست آوریم. در حقیقت محتوای ذخیره شده در این فرآیند می تواند حاوی موارد مختلفی باشد برای مثال متن، تصویر، صفحه آرایی، تنظیمات مربوط به سایت و... بنابراین این فرآیند باعث فراهم شدن امکان ایجاد النعطاف پذیری بالا در زمان ساخت سایت، می شود. لازم به ذکر می باشد که امکان دسترسی به چندین کاربر برای تغییر محتوای سایت را هم در مواقع لزوم، را می دهد.
• هزینه پایین نگهداری
به دلیل ارتباط سایت پویا با CMS، در حقیقت هزینه های مداوم بسیار کمی وجود دارد و یا می توان این ادعا را داشت که هیچ هزینه ای وجود نخواهد داشت مگر این که یک تغییر اساسی در سایت ایجاد کنید یا به دنبال اضافه شدن قابلیت جدید به سایت مدنظر باشید.

معایب سایت پویا

• محدودیت های طراحی
در زمان تولید محتوا در یک صفحه در پایگاه داده، معمولا محتوا را صدا خواهید زد و از او درخواست می کنید که بدون این که به محتوای مدنظرتان توجه ای داشته باشد یک روش خاصی را به عرضه نمایش گذاشتن محتوا به کار بگیرد و یا به عبارتی دیگر، ساخت و ایجاد محتوا به چندین روش و با عرضه ی چندین طرح مختلف بوسیله ارتباط با CMS اگر نگوییم غیرممکن است، می توانیم اذعان کنیم که بسیار دشوار می باشد. در حقیقت در سایت پویا شما به اجبار به طبعییت کردن از الگو های تعریف شده می شوید و یا بهتر است چنین بیان کنیم: شما مجبور می شوید از الگوهایی برای قالب خود استفاده کنید و یا تعهدی را متقبل می شوید که برای هر صفحه یک الگو را طراحی کنید. در واقع این کار در برخی از CMS ها دشوارتر از مابقی می باشد به عنوان مثال این کار در WordPress از Zesty.io دشوارتر می باشد.
• هزینه های پیش ساخته
در زمان ساخت و طراحی سایت پویا به منظور اتصال سایت مدنظر به پایگاه داده که پایه و اساس سایت، برای تولید محتوا می باشد، زمان و کار بیشتری را باید طراح سایت و یا برنامه نویس به کار ببندد، چرا که قابلیت هایی باید به سایت های پویا داده شود که به طور کامل از این فرآیند پشتیبانی کند و به همین منظور هزینه ی ساخت و طراحی سایت، افزایش پیدا می کند.


طراحی سایت,بهینه سازی سایت به همراه طراحی وب سایت و طراحی پرتال تخصص شرکت طراحی نونگار است جهت اطلاع از تعرفه طراحی سایت با ما تماس بگیرید