طراحی سایتنگاهی به گوگل

شبکه های اجتماعی اینترنتی در حال گسترش به طور پیوسته هستند.ضمن این که اهمیت و بازاریابی این شبکه ها روز به روز بیشتر می شود. در طول این چند سال موقعیت وپیشرفت فیس بوک و توییتر از تمامی شبکه های اجتماعی دیگر بالاتر بوده و خدمات آنها غیر قابل انکارمی باشد.در همین زمان گوگل+ وارد عرصه می شود!
گوگل تلاش کرده تا گامی به جلو در عرصه شبکه های اجتماعی برداشته و آشکارا با شکست مواجه شده است. اما با این حال گوگل+ خود را قوی نشان داده و همچنان بهترین شانس موفقیت گوگل در این زمینه ی دشوار است.
محبوبیت ومعروفیت گوگل+ پیوسته در حال رشد است، اما چطور به این خوبی وسرعت کار می کند؟ آنچه مجموعه ی گوگل+ را از رقبای دیگر خود جدا می کند، چیست؟

شبکه های اجتماعی و سبک مورد استفاده ی گوگل

گوگل سابقه ای طولانی و پرحاشیه در رابطه با شبکه های اجتماعی دارد. در متن ذیل مختصری از تلاش های انجام شده ی گوگل دراین زمینه ارائه شده است.

ORKUT


این اولین و موفق ترین فرم شبکه های اجتماعی تا به حال می باشد. البته محبوبیت زیادی در کشورآمریکا بدست نیاورده، درعین حال در برزیل محبوبیت بسیار زیادی داشته است. همچنین طرفداران زیادی در هند و دیگر کشورها داشته است.

Open Social


تلاش مشترکی از گوگل و Myspace برای ایجاد برنامه نویسی ورابطه کاری مشترک بود که در سال 2007 عر ضه شد

Google lively


این تلاشی برای ایجاد محیط های زندگی به سبک" آرام وسه بعدی" بود که آن را می توان بر روی هر سایتی نصب کرد و کاربران در آن می توانند به سیستم وارد شده و با افراد به تعامل بپردازند. البته قبل از اتمام سال 2008 متوقف شد و فقط چند ماه کار کرد.

Google wave


این مدل یک فرمت ارتباطی بود برای ترکیب ویژگی ها ومشخصه های میل، پیام رسانی، طرحهای شبکه اجتماعی در نظر گرفته شده بود که برای فعال کردن مکالمات به سبک تبادل اطلاعات است. گوگل این پروژه را رها کرد، اما هنوز هم تحت عنوان Apache wave فعال است.

Friend Connect


در سال 2008 آغاز به کارکرد وتلاشی به سبک شبکه های اجتماعی Myspace و فیس بوک بود. اما در آن زمان با استفاده از دیدگاههای مختلف از استانداردهای گوناگون از جمله Open Social برای ایجاد شبکه ای در میان انواع account ها و سایت ها بود. با این حال عام مردم دنیا درباره ی آن چیزی نمی دانند!

Google Buzz


شبکه ای اجتماعی که از سال 2010 با سرویس میل گوگل (Gmail) یکی شده است و به افراد اجازه می دهد تا اطلاعات مورد علاقه ی خود را با یکدیگر در شبکه های اجتماعی از طریق Gmail خود به اشتراک بگذارند.البته تا به حال کمتر هر گونه Buzz ایجاد کرده است.

 

Circles


هسته ی اصلی گوگل+ است که از ویژگی های کلیدی است و عامل برتری در مقابل رقبای خود.هر کسی که کاربر تمایل به برقراری ارتباط با آن را دارد و یا هر گروه یا فردی که می شناسد، جز Circle های وی خواهد شد.
هیچ کس به غیر از خود کاربر قادر به دیدن Circle های او و یا اشخاصی که در آنها هستند نیست. و هنگامی که به روز رسانی status update انجام می دهد، می تواند انتخاب کند که کدامیک از Circle ها اشتراک گذاری و برای افراد قابل مشاهده باشد.
این مورد که به نوعی حریم شخصی است، در گوگل+ مانند فیس بوک که مدیریت تنظیمات شخصی در آن بسیار پیچیده است، نبوده وهر چند ماه یک بار نیز آن را تغییر می کند.
حتی بهتر ؛ هنگامی که اطلاعات شخصی خود را در گوگل+ تنظیم می کنید، در هر بخش فضاهایی وجود دارد برای آن که بتوانید هر بخش را برای Circle های خاصی که میل به اشتراک گذاری اطلاعات موجود با آنها را دارید،تنظیم کنید. این یک روش کاملاً حرفه ای و جذاب است. (شبیه Interface فیس بوک)

Hangouts


یکی از ویژگی های منحصر به فرد گوگل+ که اساساً یک چت روم تصویری می باشد. می توان دوستان خود را دعوت کرده و به راحتی در آن گفتگو نمایید و دارای وب کم پیشرفته ای که حتی در لپ تاپ و نوت بوک ها نیز نصب می شود. صدا ها نیز در آن کیفیت بالایی دارد وبسیار جذاب است.

اما کمبود امکانات


باوجود این برخی کمبود هایی وجود دارد که فقدان آن کاملاً مشهود می باشد. برای مثال راهی برای به وجود آوردن یک حساب کاربری و یا سازمانی (صفحه در فیس بوک) نیست.
یکی دیگر از کمبود های آشکار در گوگل+ راهی برای ایجاد یک Event است که هر نوع تقویمی برای یادآوری اتفاقات را داشته باشد.